#3 Pravda bolí: Co všechno jste možná slyšeli o amerických volbách

#3 Pravda bolí: Co všechno jste možná slyšeli o amerických volbách

Ostrava, 12. listopadu 2020 – V dnešním díle série #PravdaBolí si odpočineme od koronaviru a přesuneme se za Atlantický oceán do USA. Už v předchozím díle jsme vám doporučovali dokument s názvem „Agenti chaosu“, který mapuje dezinformační kampaň během amerických voleb v roce 2016. Ani rok 2020 v tom nebyl výjimkou. Zde nabízíme přehled dezinformací, které zasáhly i české digitální prostředí.

<hr />

Pojďme to vzít od začátku. Donald Trump se hned po skončení volební noci prohlásil za vítěze a odmítl respektovat hlasy odevzdané korespondenční volbou. Hned vzápětí rozjel svůj dezinformační narativ, který údajně dokazuje, že se dá korespondenční volba zneužít.

<h3>Neexistující voliči</h3>

Možná jste slyšeli, že se voleb zúčastnili i voliči, kterým je přes 100 let a dle záznamů jsou už po smrti. V českém prostředí tuto fámu šíří klasické dezinformační weby jako arfa nebo AC24. Jaká je realita? Detroitský volič jménem William Bradley řekl serveru PolitiFact, že chtěl volit korespondenčně a že mu přišly volební lístky i pro jeho mrtvého otce Williama Bradleyho staršího. Bradley mladší tento volební lístek zlikvidoval, zatímco svůj odeslal. Volební komise pak udělala administrativní chybu a hlas započítala jako hlas jeho otce. Podobně tomu bylo i v dalších případech. Taky jste možná slyšeli, že Trumpův protikandidát Joe Biden poskočil ve sčítání výsledků v Michiganu zničehonic o 138 tisíc hlasů. I tentokrát se jedná o lidskou chybu, které se dopustil pracovník zpravodajského webu, tedy nikoliv pracovník sčítací komise. Chyba byla vzápětí odstraněna, ale i ta chvilka stačila k tomu, aby z této relativně nevinné záležitosti udělali dezinformátoři kauzu, kterou dokonce sdílel i samotný Donald Trump. Velké pobouření rozpoutala i fáma, že v bylo ve Wisconsinu odevzdáno více hlasů, než kolik je tam oficiálně registrovaných voličů. Že se jedná o bohapustou lež oficiálně vyvrátila wisconsinská volební komise.

<h3>Ničení volebních lístků pro Donalda Trumpa</h3>

Mimo údajně zfalšované připočítávání lístků ve prospěch Bidena přišli konspirátoři rovněž z celou řadou údajných důkazů, že spiklenci napříč Spojenými státy likvidují hlasy pro Trumpa. Jako obvykle k tomu konspirátoři zneužili fotky a videa pocházející odjinud. Možná jste narazili na údajné ničení republikánských volebních lístků, které byly ve skutečnosti falešnými bankovkami, přičemž video pochází z Pákistánu. Známá je rovněž fotografie lístků pohozených u silnice, která ve skutečnosti pochází z roku 2018 a váže se k nezodpovědnému a později vyhozenému pošťákovi.

<h3>Pozorovatelé republikánské strany</h3>

Opravdu velké rozhořčení pak rozpoutalo údajné nepřipuštění republikánských pozorovatelů voleb ke sčítání hlasů. Tuto dezinformaci postavenou na učebnicové metodě „⅓ pravdy, ⅓ nepravdy, ⅓ nevyřčené reality“ dodnes šíří a živí sám Donald Trump. Pojďme postupně. Třetina pravdy se zakládá na tom, že sčítací komise opravdu zabránili republikánům, aby se ke sčítání připojili. Třetina nepravdy se skrývá ve vyfabulovaném motivu – tedy že důvodem bylo zabránit republikánům v dohledu. A konečně, třetina nevyřčené reality odkrývá, že republikáni měli v Detroitu zákonný nárok na 134 pozorovatelů, který naplnili a volební komise pak zcela pochopitelně nevpustily do volebních místností žádné další osoby, jak je tomu běžné i v českých poměrech.

To by bylo pro tentokrát vše. Stejně jako posledně mi na závěr dovolte, abych vám nabídnul krátký vzdělávací film o dezinformacích s názvem „Co dokáže lež?“ který si lze přehrát zdarma

Zahlédli jste na internetu něco, co vám přijde jako nesmysl, ale spousta vašich známých tomu věří? Zašlete nám prosím odkaz nebo celý příspěvek na mail daniel.galuszka@pirati.cz a my vám informaci ověříme, nebo ji zařadíme do dalšího dílu našeho seriálu #PravdaBolí.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.