Ostrava, 4. prosince 2020 – Už v několika dílech seriálu #Pravda bolí jsme si vysvětlovali, že emoce – a zvláště pak negativní emoce – prodávají. „Vsadit na kartu hněvu“ se zkrátka vyplácí (doporučuji část rozhovoru s hercem Lukášem Hejlíkem, který popisuje podobné praktiky v showbyznysu). To pochopili i dezinformátoři z řad politické konkurence, kteří proti Pirátům vedou vylhanou hybridní kampaň.

<hr />

Ta se projevuje zakládáním falešných účtů na sociálních sítí, které vycházejí ze stereotypních představ občanů o poškozované skupině – tedy v tomto případě o Pirátech. Falešného Piráta, nebo dezinformaci o Pirátech na Facebooku poznáte zejména díky záměrně provokativního příklonu k LGBT komunitě, k Evropské unii a migrantům, nebo ke skupině Antifa. Například pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) si vysloužil plejádu dost nevybíravých nadávek, když po internetu začala kolovat informace, že chce povinně začleňovat homosexuály do městských firem. Jaká je realita? Zdeněk Hřib se ještě coby prostý kandidát do pražského zastupitelstva zúčastnil diskuze iniciativy Jsme fér, kde výslovně odmítl jakékoliv kvóty na přijímání zaměstnanců dle sexuální orientace (čas 43:30). Citát, který mu tak autoři dezinformace vkládají do úst: „je nutná inkluze, tedy začlenění, homosexuálů v městských firmách. Vedení městských firem by to dostalo nařízeno“ z půlky pochází od autora vystupujícího pod jménem „urm“ na portálu info.cz (že jde vyloženě o kopii dle postupu ctrl+c a ctrl+v, dokazuje i zkopírování přebytečné čárky před slovem homosexuálů) a z půlky je vytrženo z celého téměř 5 minutového monologu na debatě.

V řetězových mailech a zejména mezi seniory se pak nadále šíří texty, jako je tento:

<span style="text-decoration: underline; color: green; font-weight: bold; font-style: italic">Sedni si, ať neupadneš. Prosím, rozesílat dál !!! </span>

To není fake. Klikněte si na adresu dole.

To se svět fakt zbláznil? Taková výzva snad musí být napadena na samém začátku a je třeba j e d n a t !!! <br> Vážení voliči a příznivci antifašismu a Pirátské strany, po dlouhé době se naší organizaci podařilo spustit projekt <u>"Uprchlíci vítejte"</u>.

Tento projekt má za cíl seznámit české většinové antifašistické obyvatelstvo s kulturou nových afrických a asijských Evropanů. Projekt bude určen pro všechny uprchlíky, které se nám podaří z Afriky zachránit a kteří budou mít zájem naši zemi kulturně a nábožensky obohatit. Čeští obyvatelé mohou po kliknutí na stránku nabízet své volné pokoje a nemovitosti, které budou sloužit pro ubytování nových Evropanů. Kromě bydlení je nutno pro tyto osoby zajistit také stravování. (Po kliknutí na webovou stránku, klikněte na úvodní stránce na odkaz "NABÍZÍM BYDLENÍ" a postupujte dle instrukcí). V rámci zrovnoprávnění všech občanů je nutno, aby pokoj, který novému Evropanovi nabízíte nebyl menší než pokoj, který využíváte Vy. Budeme rádi, pokud o spolupráci budete mít zájem, případně náš projekt finančně podpoříte. Již máme několik uprchlíků, kteří by rádi využili společné bydlení s českými rodinami, takže určitě neváhejte se zapojit ! Více info na webových stránkách nebo napište do zpráv na:

<u>Česká pirátská strana. </u>S pozdravem Markéta, pirátská antifašistická aktivistka https://uprchlici-vitejte.cz

A když si uvědomíme kolik idiotů včera ve volbách volilo piráty, začíná to být opravdu nebezpečné.

Text pochází z Facebooku a autorem je falešný, dnes již neexistující facebookový profil Pirátka Markéta - Volím Piráty volím správně (o existenci profilu svědčí stále kolující fotomontáže na internetu, které se dodnes hojně sdílí). Profil pravidelně publikoval provokativní příspěvky, které nemají s realitou nic společného. Dezinformace, že Piráti chystají projekt „Uprchlíci vítejte“, byla jen jednou z mnoha. Kdyby si čtenáři zkusili informaci ověřit alespoň na oficiální stránce Pirátů, zjistili by, že žádný takový projekt samozřejmě nenajdou. I když falešný profil údajné pirátky Markéty dnes už na síti nenajdete, dezinformátoři se nevzdávají a dál pokračují v nemravném, nekorektním, dezinformačním boji proti Pirátské straně. Nevěřte trollům, kteří se vás snaží obelhat a poškodit Piráty.

To by bylo protentokrát vše, přátelé. Jako obvykle mi dovolte, abych vám doporučil zajímavý vzdělávací materiál o dezinformacích. Tentokrát to bude projekt youtubera Kovyho a Jednoho světa na školách s názvem „Kovyho mediální ring“. Jde o pět šestiminutových videí k mediální gramotnosti, které jsou vhodné nejen pro studenty středních a základních škol.

Zahlédli jste na internetu něco, co vám přijde jako nesmysl, ale spousta vašich známých tomu věří? Zašlete nám prosím odkaz nebo celý příspěvek na mail daniel.galuszka@pirati.cz a my vám informaci ověříme, nebo ji zařadíme do dalšího dílu našeho seriálu #PravdaBolí.