Co ve vesnici pod Radhoštěm, Pustevnami a Javorníkem tak povedlo? Důlní gigant OKD tam ještě za komunistického režimu postavil důlní věže a chystal se těžit uhlí. Už tehdy se proti záměru zvedaly hlasy místních, i když opatrně a potichu. Definitivně se plán na těžbu, který by nenávratně zničil výrazný kus krásné přírody, podařilo zastavit až před několika lety.

VÍCE O UNIKÁTNÍM PROJEKTU CÉRKA VČETNĚ OBRÁZKŮ ZDE

Projekt nazývaný CÉRKA se týká revitalizace 25 hektarového areálu nevyužívaného černouhelného dolu Frenštát a souvisejících objektů – vodní nádrže Lubina a bývalého odvalu Píšova dolina. Cílem je přeměnit dlouhodobě veřejně nepřístupnou zónu na otevřené živé místo, které se stane dobrou adresou pro práci, bydlení i volný čas.

„Tento projekt považuji za majstrštyk! Je to skvělý příklad toho, jak změnit brownfield, v tomto případě důlní areál, na čtvrť se školou, obchodem, technologické a inovační centrum, byty pro lidi a sídla firem a start-upů. Prostě takovou chytrou vesnici, která zlepší lidem život. Bylo by super využít peníze z transformace uhelných regionů na podobné projekty i na Ostravsku nebo Karvinsku,“ uvádí Zuzana Klusová.

V areálu vznikne multifunkční komunitní centrum, základní a mateřská škola, vyhlídkové věže, sportoviště. Zázemí zde najdou malé a střední firmy či startupy, technologické centrum. Důraz je kladen na vysoce kvalitní architektonické pojetí staveb, v nadstandartním ekologickém povedení. V souladu s principy Chytrého venkova (Smart Village) se bude moudrý „smart“ přístup v pojetí tohoto projektu aplikovat nejen na moderní technologie, ale i na udržitelné stavitelství, udržitelnou mobilitu či komunitní energetiku.