České 3D tiskárny v boji s koronavirem: Štíty pro ostravské zdravotníky tisknou studenti i politici

České 3D tiskárny v boji s koronavirem: Štíty pro ostravské zdravotníky tisknou studenti i politici

Ostrava, 20. dubna 2020 – Nedostatek ochranných pomůcek v době pandemie přiměl Čechy a Češky nejen oprášit šicí stroje, ale probudil také nevídanou vlnu solidarity u fanoušků 3D tisku. S návodem, jak „vytisknout“ ochranný štít pro zdravotníky přišla česká firma Prusa Research, která se stala průkopníkem v oboru a 3D tiskárny už několik let úspěšně vyváží do celého světa. Štíty pro ostravské zdravotníky ale netisknou jen nadšenci z Vysoké školy báňské nebo studenti, ale také politici.

<hr />

Ostravské pirátské centrum se za poslední měsíc proměnilo v ostravské tiskařské centrum. 3D tiskárna tady už nějakou dobu ležela ladem, teď ale našla nečekané využití. Dobrovolníci z řad Pirátů nyní pomocí 3D tisku vyrábí komponenty pro ochranné pomůcky, tisknou zakladače pro šití roušek i ochranné štíty.

Když se ozvali z Městské nemocnice Ostrava Fifejdy, že akutně potřebují ochranné štíty pro ARO, ostravská zastupitelka Veronika Murzynová neváhala a v době velikonočních svátků vyrazila držet službu nad tiskem další várky ochranných pomůcek. Ještě ten den je pak doručila zdravotníkům do nemocnice. Veronika dobrovolnicky pomáhá od začátku krizového stavu a 3D tisk v pirátském centru pomáhala „rozchodit“. V rozhovoru prozradí, jak se k 3D tisku štítů dostala a jak vnímá události posledních týdnů.

Veroniko, jak ses dostala k 3D tisku ochranných štítů?

Když jsem se po vyhlášení nouzového stavu ocitla doma na home-office, změnil se mi denní rytmus, přibylo volného času a hned jsem tedy naskočila na vlnu dobrovolnické pomoci. Piráti se zapojili do řady výzev a iniciativ. Koupili jsme třeba šicí stroj pro Centrum Pant, kde si na něm může kdokoliv ušít roušku. Mí kolegové nakupují seniorům, samozřejmě šijí a rozdávají roušky, tvoří a distribuují informační letáky. Je toho spousta, co se dá dělat. Kdyby mi ale někdo začátkem března řekl, že budu za pár dní na 3D tiskárně vyrábět ochranné štíty pro zdravotnický personál, asi bych si zaklepala na čelo. O měsíc později tady přede mnou leží vytištěné základy štítů, fólie do kroužkové vazby, děrovačka, několik metrů galanterní gumy, nůžky, na sobě mám roušku a rukavice… Všechno mi to přijde pořád trochu neuvěřitelné, jako bych se ocitla ve sci-fi filmu.

A k čemu je vlastně Pirátům 3D tiskárna? Pořídili jste si ji speciálně kvůli tisku ochranných prostředků?

Ne, to ne. Tiskárnu jsme si koupili už mnohem dříve z participativního rozpočtu České pirátské strany, který funguje na stejném principu jako podobné projekty z městských rozpočtů. Členové strany navrhují projekty, které považují za smysluplné a vyčleněné peníze se pak mezi ně rozdělí podle počtu získaných hlasů od ostatních. 3D tiskárnu jsme chtěli využít hlavně k výrobě originálních propagačních předmětů v kampani a ušetřit. A taky jako fanoušci 3D tisku rádi přispíváme k jeho popularizaci, chtěli jsme zapojit i děti a studenty, aby si u nás mohli zkusit něco vytisknout.

S praktickými záležitostmi nám v počátcích pomohli Piráti z Hlučína, kteří tisknou ve 3D již nějakou dobu a vedle štítů vyrábí i ochranné masky podle modelu VUT v Brně. Speciální dík patří Rostislavu Matuškovi. Kromě toho, že se s Ostraváky podělil o část pomůcek vyrobených v Hlučíně, navíc přijel a pomohl, kdykoli jsme potřebovali technickou radu.

Kolik toho stihne taková 3D tiskárna vyrobit?

Během tří dnů jsem vytiskla a rozdistribuovala 27 štítů, poslední 4 jsme předali chirurgickému oddělení MNOF na Velký pátek. Hodně záleží na zkušenosti tiskaře a kvalitě tisku. Jsou dobrovolníci, kteří tisknou 24 hodin denně a za dobu koronakrize dodali stovky štítů.

Jak hodnotíš vládní kroky a podporu ze strany státu v období krize?

Přijde mi naprosto bizarní, že ani 4 týdny po vyhlášení nouzového stavu nebyl stát schopný zařídit dostatek ochranných prostředků pro nemocniční personál. Že i na některých rizikových pracovištích fungují pouze v obyčejných rouškách, že dobrovolní tiskaři a tiskařky stále chrlí stovky a tisíce štítů, které rozdávají nemocnicím, praktikům, zubařům, hasičům...

Velké poděkování patří vedle nich i firmám, které se do procesu zapojily – Průša vyvinul model, dal jej volně k dispozici a v továrně sám vyrobil desítky tisíc pomůcek. Teď spouští i vstřikolisovou formu, která bude chrlit tisíce štítů denně. To vnímám nesmírně pozitivně, lidé se díky koronakrizi dozvídají o úžasných firmách, které tady u nás máme.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Bude mít ještě ve školách kdo uklízet? Díky škrtům v rozpočtu hrozí ochromení provozu škol

Bude mít ještě ve školách kdo uklízet? Díky škrtům v rozpočtu hrozí ochromení provozu škol

Už více než půl roku se řeší finance na platy zaměstnanců ve školách. V listopadu proběhla první celorepubliková stávka zaměstnanců, po které školy dostaly od vlády některé přísliby – zejména 130% platu pro učitele a zrušení pouze neobsazených pozic nepedagogických zaměstnanců. A ve středu 7. února konečně dostaly školy rozpočty na platy svých zaměstnanců pro rok 2024. Výsledkem byl šok a rozčarování na ředitelských pozicích, které v pátek deklarovala tisková zpráva Asociace ředitelů základních škol. Co přesně se ředitelé dozvěděli a co to pro školy bude znamenat, si ukážeme v následujícím článku.

Piráti z Moravskoslezského kraje si zvolili nové předsednictvo

Piráti z Moravskoslezského kraje si zvolili nové předsednictvo

Ostrava, 5. listopad 2023 - Moravskoslezští Piráti si na konci listopadu zvolili nové vedení. Pozici předsedy obhájil Rostislav Řeha, místopředsedy se stali Jakub Ježíšek, Jakub Vontroba, Pavel Kořízek a Michaela Davidová. Nové předsednictvo se shodlo na prioritách, které hodlá realizovat v rámci svého dvouletého mandátu. Jedná se především o řádnou přípravu a průběh kampaně do Europarlamentu a krajských voleb 2024, aktivizaci a rozvoj členské základny a posílení brandu a mediální prezentace Pirátů v Moravskoslezském kraji.