Piráti v Karviné slaví úspěch: Opozice konečně dostane prostor v městském zpravodaji!

Karviná, 28. dubna 2020 – Malý pokrok pro Karvinou, velký pro karvinské Piráty! Opoziční zastupitelé i veřejnost nově dostanou prostor pro své názory v Karvinském zpravodaji. Že by to měla být samozřejmost, protože to ukládá tiskový zákon? Bohužel zdaleka ne všude. Doteď pirátské zastupitelce Zuzaně Klusové redakce všechny zaslané příspěvky odmítla zveřejnit.
„Naposledy jsem žádala o uveřejnění vyjádření k tématu pokračování těžby. Šlo o reakci na jednostranný článek, v němž vedení města tvrdilo, že další těžba v podstatě nikoho a nic neohrozí. S tím jsem rozhodně nemohla souhlasit, ale prostor ve zpravodaji jsem jako vždy nedostala,“
uvedla Zuzana Klusová dosavadní zkušenost s místním zpravodajem.
Karvinský zpravodaj vyšel jako jeden z nejhorších také v hodnocení spolku Oživení, který se problematice radničních periodik věnuje dlouhodobě a porovnává je. Index plurality názorů byl 0, politický obsah ale přitom tvoří více než polovinu obsahu.
Podle nových pravidel se opoziční zastupitelé musí vejít do 900 znaků včetně mezer, ale i tak je to pokrok. Po několika letech snažení, spoustě neúspěšných pokusů o uveřejnění článků a několika interpelacích se Pirátům podařilo přimět vedení města k vytvoření nových pravidel pro zveřejňování příspěvků v městském zpravodaji. Zastupitelé je jednomyslně schválili na včerejším zasedání.
O uveřejňování příspěvků bude ovšem stejně jako doteď rozhodovat redakce.
„To rozhodně není ideální řešení. Tím by pro nás bylo ustavení redakční rady, kde by jednotliví členové byli voleni zastupitelstvem a svého zástupce by v ní měla také opozice. Uvidíme, jak se nová pravidla osvědčí v praxi, ale jsme rádi i za tento pokrok,“
uzavřela Zuzana Klusová.
Zde najdete hodnocení Karvinského zpravodaje.
Úvodní obrázek zdroj: Zuzana Klusová /Piráti/ [CC BY-NC-SA 4.0].