Kraj by měl v třinecké nemocnici nařídit audit hospodaření i personálu a do výběrové komise přizvat odboráře

Kraj by měl v třinecké nemocnici nařídit audit hospodaření i personálu a do výběrové komise přizvat odboráře

Ostrava, 12. února 2021 – Piráti se znovu obracejí na náměstka pro zdravotnictví ohledně situace v třinecké nemocnici. Požadují splnění tří požadavků, které jsou podle nich podmínkou pro to, aby měl nový ředitel šanci uklidnit rozjitřenou situaci a nastartovat nutné změny.

<hr />

„Je třeba provést nezávislý audit hospodaření i personální audit, který ukáže, jak na tom nemocnice je a zda někdo pochybil. Pak teprve bude mít nový ředitel čistý stůl a jasné podmínky pro stabilizaci situace a nastartování nutných změn. K výběrovému řízení by měli být přizváni také zástupci odborových organizací a členové výboru by měli před dalším jednáním dostat kompletní informace k vývoji situace. Toto jsou tři podmínky, které by podle nás měly pomoci řešení situace, konzultovali jsme je také se zdravotníky z Třince,“

vysvětluje Zuzana Klusová, předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů.

Zdravotní výbor kraje, kde mají Piráti dva zástupce sice projednal situaci v třinecké nemocnici v úterý 9. února, jeho členové však dosud nedostali téměř žádné relevantní informace ani důvodovou zprávu k odvolání ředitele. Krajský zastupitel za Piráty Pavel Kořízek si o materiály přitom výslovně žádal předem, dosud je ovšem nedostal. Na jednání výboru zaznělo, že se rebelující zdravotníci, kteří stojí za odvolaným ředitelem Sikorou na schůzce s hejtmanem a zástupci dohodli na čtyřech bodech k uklidnění situace.

„Bohužel jsme se ale nedozvěděli, o jaké body se jednalo. Na místě nám byla přečtena pouze důvodová zpráva na cca dva odstavce, jiné materiály jsme nedostali, přestože hejtman sliboval v médiích rozsáhlý materiál. Nedostatek relevantních informací proto kritizovali i jiní členové výboru,“

komentoval krajský zastupitel za Piráty a člen zdravotního výboru Pavel Kořízek.

Pod peticí proti odvolání Martina Sikory se podepsalo více než 400 třineckých zdravotníků. Kraj ovšem stojí za tím, že měl nový ředitel konzultovat organizační a personální změny s Radou kraje a některé změny byly dokonce v rozporu se zákoníkem práce.

„I toto by bylo vhodné lépe odůvodnit, panují na to očividně různé pohledy. Pozitivní ovšem je, že se jak pan ředitel Sikora, tak členové výboru i náměstek pro zdravotnictví Martin Gebauer shodli, že hlavní je situaci uklidnit a dál neeskalovat. Věříme, že právě námi navržené kroky k tomuto povedou,”

uzavřel Pavel Kořízek.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.