„V Evropě rychle roste potřeba propojovacích kapacit energetických soustav. Zjednodušeně řečeno: je potřeba dovést levnější energii z výkonných zdrojů v Severním a Baltském moři k odběratelům na jih,“ říká odborník na energetické a infrastrukturní sítě Martin Hasenblas z Institutu Puls. „Pokud se nám podaří, například podél trasy plánovaných vysokorychlostních železnic, vést nízkoztrátové HVDC kabely, povede to ke snížení cen elektřiny téměř o třetinu,“ dodává.

Tak výrazně může s cenou zamávat moderní přenosová soustava. Trasa protínající Moravskoslezský kraj by vedla přes jih Polska, Ostravu a Moravskou bránu dále do Rakouska a Maďarska a na Balkán. Samotné vysokorychlostní železnice zkráceně VRT či VRTKY by v Česku měly vznikat v následujících letech, pokud tedy nedojde, podobně jako například u výstavby dálnic, ke zpožděním. Jako první by na VRT mohla být napojena Ostrava a to směrem do velkých polským měst nedaleko hranic.

ZuzkaKlusováRuceVbok

Zuzana Klusová, kandidátká Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje a velká zastánkyně modernizace celého regionu

„Výstavba VRTEK je naší absolutní prioritou, je třeba pro ně získat politickou podporu, veřejnost i firmy,“ říká Zuzana Klusová, kandidátka Pirátů na hejtmanku kraje ve víkendových volbách. „Zaráží mě, jak málo se o nich zatím ví. Vysokorychlostní tratě přitom můžou výrazně vylepšit život všech lidí v kraji. Vedle toho je zde další velká šance: položit vedle nich páteřní nízkoztrátový energetický kabel, který zlevní elektřinu nám všem.“

O MODERNIZACI KRAJE, ALE I PODPOŘE ŽIVNOSTNÍKŮ A MENŠÍCH FIREM HOVOŘÍ ZUZANA KLUSOVÁ VÍCE NA STRÁNKÁCH MAGAZÍNU PATRIOT ZDE

Právě Zuzana Klusová je velkou zastánkyní modernizace celého Moravskoslezského kraje. „V lidech, kteří tady žijí je obrovský potenciál. Klíčem je ale najít odvahu k zásadním změnám typu VRTEK, zastavit vylidňování kraje a překlopit region do podoby, kdy bude atraktivní pro investory a rozvoj malých a středních firem. Nemá smysl sázet na dráhá a riskantní řešení v podobě gigantických firem, to se lidem v kraji hrubě nevyplatilo jak u těžební firmy OKD, tak u hutnické Liberty Ostrava. Innvestujme raději do infrastruktury, to se vyplatí mnohem více – jak u stavby VRT nebo položení HVDC kabelu,“ dodává Zuzana Klusová.

Stát i vedení kraje například za miliardy korun z kapes českých daňových poplatníků chystalo megalomanský a velmi riskantní projekt takzvané gigafactory v naprosto nevhodné záplavové lokalitě v Dolní Lutyni. „Pro takové projekty je třeba mít v kraji připravené zcela jiné a mnohem vhodnější lokality, nelze takto bezhlavě postupovat proti přírodním podmínkám ani přání obyvatel.“