OKO, do duše Opavy okno?

OKO, do duše Opavy okno?

Opava, 29. července 2020 - Opavská kulturní organizace (OKO) zažívá parné léto, a to nejen díky počasí. Neklidná situace uvnitř městské organizace každým dnem a každým dalším článkem v místním tisku graduje víc a víc. Okurková sezóna je zachráněna, Region Opavsko má nový letní seriál na pokračování. Hlavní padouch Jan Kunze je vykreslován jako Dr. Jekyll a Mr. Hyde a poté, co se začal bránit a postavila se za něj místní členská základna, tady máme další zápornou hrdinku – náměstkyni Hanu Brňákovou, do jejíž gesce kulturní organizace spadá. Vyřeší skandální titulky situaci uvnitř městské organizace? Je snad celá kauza záminkou pro vyvolání sporů v koalici?

<hr />

Všechno začalo obviněním Jana Kunzeho z údajné šikany některých zaměstnanců a citací dopisů adresovaných primátorovi a vedení města v článcích Regionu Opavsko. Když se ozvala druhá strana sporu a začala se bránit, pracovní klima ještě více zhoustlo, a brzy jsme si mohli přečíst další článek, viděný opět jednostrannou optikou. Současný mediální lynč všeho a všech, kteří se znelíbili vedení OKO, je až úsměvný a budí otázku: Pravdu má ten, kdo má větší mediální vliv?

Jak jinak si vysvětlit, že poté, co je Hana Brňáková nařčena z toho, že „nadržuje“ stranickému kolegovi, a požaduje proto prošetření situace uvnitř OKO nezávislým orgánem, na nás v místním tisku vyskočí titulek „Je nestandartní, aby zřizovatel udal svoji vlastní organizaci.“ Nehledě na to, že uvedený článek je rozhovorem s ředitelkou OKO Heříkovou, nabízí tedy opět jen pohled jedné strany. Ano, ve stejném čísle se dočteme i článek o petici na podporu Jana Kunzeho, ale i ta je zde bagatelizována a význam petice je dostatečně negován tím, že se v něm píše, že „dramaturg má příznivce i kritiky“. Aby byla zachována novinářská objektivita, můžeme se v příštím vydání těšit na rozhovor s Janem Kunzem nebo Hanou Brňákovou?

Ve zmíněném rozhovoru se dočteme řadu zavádějících tvrzení, zkreslených polopravd a nařčení, kterým se s největší pravděpodobností budou dotyční bránit soudní cestou a nemá smysl je zde jedno po druhém citovat a rozporovat. Co je ale na celé kauze zarážející, je fakt, že zatímco stranická příslušnost Kunzeho a Brňákové je přetřásána ze všech stran, nikdo se nepodivuje nad tím, že primátor a ředitelka jsou také oba členy hnutí ANO. Tady nikdo onu pomyslnou ochrannou ruku nezmiňuje.

Velká část rozhovoru se věnuje nedávné schůzce za přítomnosti primátora, náměstkyně Brňákové, právníků a jedenácti zaměstnanců OKO (ne všech, jak mohl nejeden čtenář mylně pochopit). Jan Kunze, kterého se kauza dotýká nejvíc, přizván nebyl. Heříková hovoří o tom, jak na schůzce zaměstnanci jednomyslně hlasovali o její podpoře a zároveň o tom, zda by odchod Jana Kunzeho podle nich uklidnil vztahy v organizaci. Co už však nedodala, je fakt, že velkou část těchto zaměstnanců v minulosti paní ředitelka přijala bez výběrového řízení a dala jim vedoucí funkce nebo jinak vylepšila jejich pracovní podmínky.

„Jediný oficiální zápis, ze kterého se dá vycházet, je to, že jsme probrali celou situaci a vedení města se domluví s právním oddělením na dalších krocích, které poté se mnou budou konzultovat,“ uvádí v jedné z odpovědí Heříková. To nás zaujalo, když si totiž Hana Brňáková vyžádala zápis z tohoto jednání, na kterém byla sama přítomna, dostala odpověď e-mailem: „Z proběhlé debaty nebyl pořízen písemný ani zvukový záznam.“

Celá situace kolem městské organizace nápadně připomíná příběh na ZŠ Otická, který vyústil v důkladnou kontrolu a následné odvolání tehdejšího ředitele. Přístup vedení města, resp. primátora, k řešení tohoto problému, je ale diametrálně odlišný.

„Já jsem teď označována za udavačku, například v případě Otické ale zřizovatel jednal poměrně vehementně a důrazně, i když se tenkrát také zaměstnanci postavili za ředitele. Tehdy jsem do toho jako věcně příslušná náměstkyně neměla co mluvit, abych dle slov primátora „pořád v koalici něco nebořila“. K šetření povolal „jeho“ oddělení kontroly a výsledkem byl vyhazov ředitele školské příspěvkové organizace. Nyní tady máme jinou příspěvkovku, opět v mé gesci. Respektuji primátora jako hlavu města, respektuji rovněž kompetence ostatních náměstků a nedovolila bych si do nich zasahovat. Odbor kontroly nemá ve své kompetenci řešení pracovně právních vztahů, proto jsem sepsala věcný podnět na Státní úřad inspekce práce. Prošetřit poměry v organizaci nezávislým státním orgánem vidím jako jediné správné řešení, navíc jsem tak chtěla zabránit spekulacím, že nejsem v tomto sporu nestranná,“

uvedla v reakci na článek Hana Brňáková.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.