Opava, 17. května 2023 – Chystaná modernizace zastaralého zimního stadionu je už nějakou dobu trnem v oku místních na Opavsku, kteří jdou do mdlob při představě částky, jež město plánuje na opravu vydat. Namísto slibovaných 100 milionů korun se má dle nejnovějších informací cena vyšplhat přinejmenším na 417 milionů korun a výsledkem nebude zbrusu nový moderní stadion, jak by kdekdo čekal, ale starý stadion s novým zázemím a sníženou diváckou kapacitou z 5500 na 2000 míst.


„Ptáte se, proč při těchto ohromných nákladech politická reprezentace nepreferuje nový stadion a raději utopí peníze v tom starém?“

Na tuto otázku se snažíme najít odpověď i my. Marně.

S ohledem na nejasnosti okolo stadionu jsme připravili stručný chronologický přehled nejdůležitějších politických rozhodnutí od prvních úvah až k realizaci.

1953

Byl rokem výstavby. Na fotografii níže je zachycena původní podoba stadionu, kde je k
vidění i historický pavilon z roku 1900.

historicky_stav

2016

Vlastníkem stadionu se stává město, které se zároveň ujímá i hokejového klubu. Předchozí vlastník měl před prodejem připravený odhad na rekonstrukci v rozsahu 100 až 120 milionů korun bez DPH s plánem investic rozloženým na 4 roky, a to bez nutnosti přerušit na delší dobu provoz.

2018 (volební rok)

Je připraven projekt pro stavební povolení. Náklady jsou v tuto dobu odhadovány na 240 milionů korun včetně DPH. Avšak když v roce 2018 hnutí ANO v Opavě přesvědčovalo místní, aby jim dali své hlasy, bylo součástí jejich kampaně množství nereálných populistických slibů včetně nutnosti opravy zimního stadionu. Předchozí vedení města podle nich připravilo předražený projekt a oni bezesporu zvládnou zrealizovat opravy dle původního rozpočtu, tedy ve výši 100 milionů korun. Volby vyhráli a primátor z hnutí ANO si veškeré investice vzal do své gesce a jal se konat. Jako první shodil stávající hotový projekt připravený předchozím vedením města.

soucasny_stav
Současná podoba objektu

2020

Vznikají tři architektonické studie různé kvalitativní úrovně. V zadání je navrhnout řešení do částky 100 milionů korun bez DPH. Dvě studie to odhadují přibližně v ceně zadání, ta třetí je pak o dost dražší. Návrhy jsou předloženy zastupitelstvu a bez jakékoliv politické debaty je rozhodnuto opravit starý stadion za podmínky, že to nepřesáhne částku 120 milionů korun. Argumenty opozice, že to bude stát více, dle odhadů snad až 200 milionů korun, nejsou vyslyšeny. Náš návrh k vyvolání široké politické diskuze je také smeten ze stolu. Jeden z ateliérů následně zpracuje finální studii. Ta obsahuje nevhodné řešení diváckých ochozů, které jsou daleko od ledové plochy a diváci z prvních dvou řad na led prakticky neuvidí. Špatně navržené je i prosklení haly. Rolbaři nebudou nadšení až se jim začne od slunce topit led. Odborná diskuze ke studii neproběhla, návrh je i s chybami dopracován do dokumentace pro stavební povolení.

visualizace
Vizualizace budoucí podoby interiéru původní haly (zdroj: QARTA Architektura)

2021

Hledá se kryté kluziště, kde se bude hrát hokej a bruslit po dobu rekonstrukce. Selhávají varianty využít stadion v Kravařích či jinde v blízkosti města. Vedení navrhuje postavit náhradní ledovou plochu, kde cenová nabídka činí zhruba 16 milionů korun bez DPH. Takový velký stan s kluzištěm, provizorní řešení, než se stadion opraví. Nic složitého. Cena je přece přiměřená.

2022 (volební rok)

Hnutí ANO vyhrálo volby v Opavě drtivým způsobem. Miliony vložené do mohutné kampaně se vyplatily, od této chvíle si mohou prosadit všechno prakticky bez odporu. Probíhá soutěž na zhotovitele stadionu, do níž se nikdo nepřihlásil. Podmínky byly nastavené příliš přísně a termíny zhotovení nereálně. Do toho vstupují i potíže s administrátorem soutěže, který čelí stíhání z ovlivňování veřejných zakázek. Soutěží se rovněž náhradní ledová plocha, kde přichází dvě nabídky, v nichž cena oproti původnímu odhadu výrazně narostla, a to zhruba na 30 milionů korun bez DPH.

2023

Staví se náhradní ledová plocha. Aktuální cena narostla o dalších 10 milionů korun, tedy na 47 milionů korun včetně DPH. Mezitím proběhla druhá soutěž na zhotovitele stadionu. Přihlásil se jeden zhotovitel a cena se vyšplhala na neuvěřitelných 370 milionů korun včetně DPH. A zastupitelstvo mezitím schvaluje další a další výdaje na opravy starého stadionu.

2025

Rok plánovaného dokončení opravy starého zimního stadionu.

Z výše uvedeného tak vyplývá, že z původních 100 milionů korun se oprava prodraží na nejméně 417 milionů korun. Náklady nejsou úměrné tomu, čeho mělo být dosaženo. Při současné ceně je investice do staré budovy jen vyhazováním peněz. V této cenové hladině by bylo zcela jistě lepší variantou navrhnout a vybudovat nový stadion, který by vyřešil úskalí, jež na starém stadionu vyřešit nelze. Málokdo si totiž uvědomuje, že stávající stavba je úzká díky malé parcele, na které objekt stojí. Není zde dost místa pro standardní tribuny a tím pádem nelze do stadionu umístit více míst k sezení. Střecha by se rovněž mohla stát ideální plochou pro umístění velké fotovoltaické elektrárny. Na stávajícím stadionu systém nelze umístit kvůli nízké únosnosti konstrukce, které se navíc úpravy netýkají. Ze stejného důvodu nelze pod strop zavěsit těžkou informační kostku ani nic jiného. Vedle objektu je málo parkovacích míst a nová zde určitě nevzniknou. Potenciál budoucího využití starého stadionu je tak značně omezený a nikdy nedosáhne možností, které skýtá kvalitně navržená novostavba.

visualizace-exterier
Vizualizace budoucí podoby exteriéru nové přístavby (zdroj: QARTA Architektura)