Opavský primátor zrušil březnové zasedání zastupitelstva, opozice včetně Pirátů nyní žádá o jeho svolání

10. března 2021
Opavský primátor zrušil březnové zasedání zastupitelstva, opozice včetně Pirátů nyní žádá o jeho svolání

Opava, 10. března 2021 – Zasedání opavského zastupitelstva, které mělo proběhnout první březnový den, bylo zrušeno. Zastupitelé se to dozvěděli mailem v odpoledních hodinách v neděli, den před jeho plánovaným konáním. Primátor to zdůvodnil vyhlášením nového nouzového stavu a souvisejícími krizovými a mimořádnými opatřeními. Místo konání zasedání bylo podle něj vyhodnoceno jako takové, kde nelze zajistit podmínky, které by minimalizovaly riziko případného šíření onemocnění s přihlédnutím k současné epidemiologické situaci. O dva dny dříve přitom byli zastupitelé informováni o konání zasedání a o organizačních a hygienických opatřeních, která mají být na místě přijata. Opoziční zastupitelé považují zrušení zastupitelstva za účelové a dožadují se nového termínu. Vedení města poslali žádost o svolání zastupitelstva s původním programem i s dalšími nově doplněnými body. Jedním z bodů je i Piráty předkládaný bod – návrh na změny v odměňování členů výborů a komisí.

<hr />

Ostrava a Opava. Dvě statutární města, v obou je v čele primátor za hnutí ANO, v obou se v prvním březnovém týdnu mělo konat jednání zastupitelstva. A tady už veškerá podobnost končí. Zatímco v Ostravě i navzdory zhoršené epidemiologické situaci hledali různé varianty řešení, aby se zasedání mohlo konat, v Opavě ho rovnou zrušili. Cesta ke konání ostravského zastupitelstva přitom rozhodně nebyla snadná. Vedení Ostravy v předstihu oslovilo všechny zastupitelské kluby s možnými scénáři průběhu jednání – prezenční formou s možností testování bezprostředně před začátkem zasedání, on-line formou, nebo případnou kombinací obou variant – tzv. hybridního zastupitelstva, touto cestou se nakonec Ostrava na základě diskuze se svými zastupiteli vydala. Příkladem ostravského magistrátu se inspirovaly i některé ostravské městské části, které se teď připravují na zasedání zastupitelstva v podobném módu.

„Proč tedy podobný průběh není možný i v Opavě? Nikdo nezpochybňuje závažnost epidemiologické situace ani to, že je potřeba šíření nákazy maximálně eliminovat. Epidemie je tady s námi ale už více než rok a nepříznivý vývoj v posledních měsících je všeobecně známý. Vedení Opavy tak mělo dostatek času na přípravu konání zastupitelstva například v on-line podobě, která by byla bezpečnější než fyzické zasedání. V případě prezenční formy se nabízela také řada možností - od testování zastupitelů až po zajištění většího prostoru pro konání zasedání. Jako vhodná se jeví i hybridní forma, která nedávno proběhla v Ostravě. Jak se říká – kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod,“

komentuje zrušení zastupitelstva předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů Hana Brňáková.

Piráti se proto spolu s ostatními opozičními zastupiteli obrátili na vedení Hlásky s žádostí o svolání zastupitelstva v termínu do 21 dní od doručení žádosti. Neztotožňují se totiž s tvrzením primátora, který ve svém zdůvodnění k zrušení březnového zastupitelstva mimo jiné uvedl, že zasedání neobsahuje body, které by bylo nutno projednat z důvodu zajištění nezbytného chodu města v nouzovém stavu. Program zasedání přitom obsahuje řadu bodů, což by v případě čekání až na dubnový termín zastupitelstva znamenalo mnohem delší čas strávený na jednání. To není přijatelné jak z pohledu ochrany zdraví, tak i s ohledem na možný vznik časové tísně pro řádné a odpovědné projednání materiálů z 1. března spolu s novými materiály chystanými na samostatné dubnové jednání.

Na jednání zastupitelstva svolané opozičními zastupiteli Piráti opět přicházejí s návrhem konstruktivní změny v odměňování členů výborů a komisí. Pirátský návrh má aktualizovat stávající systém bez prvků diskriminace členů komisí a výborů, kteří nejsou zastupiteli a v komisích mají působit předně jako odborníci na danou oblast.

„První návrh Pirátů nebyl na prosincovém zastupitelstvu schválen pouze o jeden hlas. Následná veřejná diskuse na téma odměňování neuvolněných zastupitelů a členů komisí a výborů, kteří nejsou členy zastupitelstva, zvedla polemiku argumentů, zda je morální v době, kdy krachují podniky, OSVČ a lidé přicházejí o práci z důvodu dopadu covidové pandemie, zvedat odměny pro údajnou ‘lepší motivaci’ zastupitelů, či zda šlo jen o účelové kumulování výkonu funkcí neuvolněných radních a zastupitelů veskrze z řad vládnoucí koalice,”

dodává Hana Brňáková.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.