Ostrava bude mít první státní třídu s Montessori prvky. Pokračuje tak v rozšiřování pestré nabídky vzdělávání.

28. ledna 2021
Ostrava bude mít první státní třídu s Montessori prvky. Pokračuje tak v rozšiřování pestré nabídky vzdělávání.

Ostrava, 28. ledna 2021 – První státní Montessori třída v Ostravě může fungovat již od září v Porubě. Pokud bude dostatek zájemců a třída se naplní, tento obvod se bude moci po nedávném otevření Waldorfského kampusu pochlubit dalším prvenstvím. Piráti alternativní pedagogice fandí a dlouhodobě usilují o širokou paletu cest ke kvalitnější výuce.

<hr />

„’Pomoz mi, abych to dokázal sám.’ To je heslo Marie Montessori, zakladatelky inovativní pedagogiky. Je v něm obsaženo vše podstatné. Dítě se samo z vrozené zvídavosti dostává na kloub různým věcem, nevědomky a nenásilně tím rozvíjí své dispozice a pedagog tuto jeho hravost pouze podněcuje a usměrňuje,“

vysvětluje porubský místostarosta pro vzdělávání Martin Tomášek princip Montessori pedagogiky.

Vzdělávací metoda Montessori má ve světě více než stoletou historii, u nás si ale pořád ještě opatrně razí cestu vedle tradičního pojetí vzdělávání. Jedním z klíčových pojmů Montessori pedagogiky je partnerský přístup a vzájemný respekt. Velký důraz se klade také na tvořivost. Dětem nemusíte říkat, co a jak mají dělat, protože mají své vlastní tempo a jednotlivé aktivity jsou pro ně lákavé samy o sobě. Učí se v pracovním prostředí užívajícím specifický metodický materiál či Montessori pomůcky.

V Ostravě půjde o vůbec první státní třídu s prvky Montessori a otevře ji základní škola na Ukrajinské ulici. Tzv. dvojročí bude sdružovat první a druhou třídu o ideálně šestnácti dětech. Zápis je naplánován na 8. dubna, podrobnosti se zájemci dozvědí ve škole, na úřadě nebo ve spolku rodičů Montessori Poruba, který vznik třídy inicioval a výrazně se podílí na naplnění této idey.

„Jako Piráti podporujeme alternativní pedagogiku, stejně jako inovativní pojetí klasického školství. Jednotlivé alternativní směry a klasické školství se synergicky se doplňují, naším cílem je uspokojit co nejširší poptávku ze strany rodičů a dětí. Nejen že je každé dítě jiné, ale i představy rodičů o správné vzdělávací cestě bývají různé. My tyto představy ctíme a snažíme se pro jejich naplnění vytvářet podmínky. Jsme přesvědčeni, že svoboda volby a kvalitní vzdělávání mohou jít ruku v ruce,“

dodává Martin Tomášek.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.