Ostrava pomáhá neziskovým organizacím zmírnit dopady koronaviru: město již rozdělilo 400 tisíc korun

Ostrava pomáhá neziskovým organizacím zmírnit dopady koronaviru: město již rozdělilo 400 tisíc korun

Ostrava, 13. května 2020 – Ostrava podává pomocnou ruku všem, kteří spoluutváří duši města. O velkorysé pomoci podnikatelským subjektům jsme už psali. Krize ale zasáhla nejen ostravské drobné podnikatele, ale také činnost nadací, spolků, sociálně prospěšných, kulturních nebo sportovních organizací.

<hr />

Město již dříve poskytlo pomoc podnikatelům a firmám, tuto pomoc využilo zhruba 1700 subjektů. Ta se ale nevztahuje na neziskový sektor, tedy organizace, které pořádají kulturní a sportovní akce, věnují se prevenci kriminality, zdravotnictví, sociální péči nebo pomáhají lidem s hendikepem.

Minulý týden proto náměstkyně pro školství a sport Andrea Hoffmannová předložila městské radě materiál týkající se speciálního programu pro pomoc neziskovým organizacím, který rada následně schválila.

„Program sanuje výpadky, které jim způsobila pandemie a vládní nařízení po 9. březnu. Podmínkou je, aby organizace provozovaly svou činnost na území města déle než jeden rok. Nabízíme pomoc těm, kteří pomáhají potřebným, pracují s dětmi a mládeží, organizují kulturní nebo sportovní akce. I na ně ekonomicky dopadá současný stav, jsou ohrožení a přitom jsou pro život města nepostradatelní,“

uvedla k nově schválené formě pomoci Andrea Hoffmannová.

Pomoc, jejíž maximální výše je 20 tisíc korun, je určena k pokrytí provozních výdajů, které organizace měly v průběhu vládních opatření a nejsou kryty dotacemi k financování celoroční činnosti. Držitelé již poskytnutých provozních dotací na rok 2020 jsou z možnosti ucházet se o podporu vyřazeni.

Týden od spuštění programu město eviduje prvních 20 žádostí v celkové výši 400 000 Kč, které ostravští radní včera schválili. Podporu z prvního kola programu získají dětské oddíly, sportovní spolky i vzdělávací centra. Město Ostrava je na podporu neziskových organizací, jejichž existenci ohrozila opatření k omezení šíření koronaviru, připraveno vynaložit 20 milionů korun.

„Podpora města směřuje v tuto chvíli především k organizacím, které zajišťují náplň volného času hlavně pro děti a mládež, a poskytují různé formy vzdělávání. Jsme přesvědčeni, že v příštích dnech počet žádostí naroste, až se informace o nabídce dostane k většímu množství potenciálních žadatelů. Finanční dopady budou citelnější v neziskovém sektoru až v okamžiku jejich opětovného nastartování. Uvědomujeme si velmi dobře, že neziskové organizace budou potřebovat naši pomoc. Jsme připraveni žádosti obratem zpracovat a v radě města je v týdenních intervalech schvalovat,“

doplnila Andrea Hoffmannová.

Organizace, kterým byly schváleny příspěvky, z nich budou pokrývat mzdové, provozní, administrativní, případně i režijní náklady, ale také již objednaný materiál na původně plánované akce nebo nájem v případě, že jim ho už neodpustil majitel nemovitosti, ve které sídlí.

Zájemci mohou podávat elektronicky své žádosti prostřednictvím formuláře na webu města Ostravy:

POMOC NEZISKOVÝM ORGANIZACÍM

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.