Ostravští Piráti uctí památku Milady Horákové i hodnoty demokratické společnosti

Ostravští Piráti uctí památku Milady Horákové i hodnoty demokratické společnosti

V úterý 26. června, v předvečer popravy Milady Horákové, si Piráti připomněli 68. výročí jednoho z nejhorších justičních zločinů komunistického režimu. Pietní akce proběhla z iniciativy České pirátské strany symbolicky v Sadu Dr. Milady Horákové u sochy Pocta nejmenovaným / Pomník neznámým. Akce byla také apelem na to, abychom nebrali demokracii jako samozřejmost a aktivně hájili hodnoty, na nichž je vystavena.

Milada Horáková byla jedinou ženou, která byla v době komunistického režimu odsouzena z politických důvodů k trestu smrti. Spolu s ní byli zavražděni Jan Buchal, Oldřich Pelcl a Záviš Kalandra, o rok dříve pak Heliodor Píka. 27. červen si připomínáme jako Den památky obětí komunistického režimu.

„Úcta k lidským právům a svobodám včetně práv politických jsou jedním z pilířů mého i našeho pohledu na svět,“ říká Martin Tomášek, vysokoškolský učitel a nezávislý kandidát na senátora.

„Historie funguje jako měřítko dneška. Jen díky znalosti minulosti můžeme vnímat naši současnost jako nesamozřejmou, vážit si demokracie, v níž žijeme a svobod, které díky ní požíváme. Proto je tak důležitá výuka moderních dějin na školách, připomínání těchto neblahých událostí i neúnavné úsilí občanské společnosti, aby se již nemohly opakovat.“

„Společnost se snadno může znovu ocitnout v temnu a víme, jak těžko se z něj opět dostává ke světlu, proto bychom neměli být lhostejní k varovným signálům z poslední doby upozorňujících na ohrožení naší demokracie a svobody,“ dodal Ondřej Netočný, pirátský kandidát v komunálních volbách na Ostravě-Jih.

<hr />
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.