Ostravu v srpnu čeká další slyšení ke spalovně nebezpečných odpadů. Piráti postoj nemění, jsou proti

Ostravu v srpnu čeká další slyšení ke spalovně nebezpečných odpadů. Piráti postoj nemění, jsou proti

Ostrava, 23. července 2019 – V srpnu proběhne druhé veřejné projednání záměru společnosti SUEZ postavit v Ostravě další spalovnu nebezpečných odpadů. Období prázdnin samozřejmě nenahrává trhání rekordů v účasti občanů na akcích tohoto typu. Piráti se proto rozhodli opět zahájit informační kampaň a Ostravany uprostřed prázdnin vytrhnout z letargie.

<hr />

„Dokumentace se vrátila zpět až netradičně rychle. Behěm prázdnin jsou přirozeně lidé často mimo Ostravu, a nesledují tak příliš bedlivě média a už vůbec ne úřední desky. Neradi bychom, aby měl tento faktor významný vliv na průběh projednávání,”

komentuje Jan Nezhyba, pirátský garant pro životní prostředí.

V přepracované dokumentaci společnost SUEZ zohlednila námitky vůči kapacitě spalovny, původně plánovaných 25 tisíc tun odpadů ročně teď snížila o pětinu na 20 tisíctun.

„Snížení kapacity o 5 000 tun je sice chvályhodné, zásadní argumenty proti dalšímu zdroji znečištění ale stále platí. Ostrava má už dnes největší spalovnu nebezpečných odpadů v Česku. Vzhledem k útlumu těžkého průmyslu a trendu snižování množství odpadu zdvojnásobit kapacitu spalovny nepotřebujeme,”

stojí si za svým odmítavým stanoviskem pirátský místostarosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Rostislav Řeha.

Postoj Pirátů nezměnila ani navržená kompenzační opatření v podobě výměny 20 kotlů na tuhá paliva.

„Stejně tak jako SUEZ trvá na svém podnikatelském záměru, my trváme na tom, že v ostravském lese komínů už prostě na další není místo. Naším cílem je postupně se zdrojů znečištění zbavovat a ne stavět další,”

dodává Nezhyba.

Přestože SUEZ po dohodě s krajem slibuje, že spalovna bude zpracovávat pouze nebezpečné odpady původem z Moravskoslezského kraje, Piráti považují takové proklamace za právně nevymahatelné a liché. Špatná je podle nich i odpadová koncepce, kterou si za cca 800 000 Kč nechal zpracovat Moravskoslezský kraj.

„Odpadové hospodářství je v Evropské unii velké téma. Tlak na snižování produkce odpadů, třídění a opakované využití bude narůstat, ať se to obcím a kraji líbí nebo ne. Kraj by měl ve své koncepci především navrhnout řešení, jak jednotlivé obce spojit tak, abychom mohli pro kraj najít ta nejlepší a nejekologičtější řešení. Stávající koncepce pouze konstatuje, kolik vyprodukujeme odpadu a že ho můžeme spálit ve spalovně, kterou postavíme třeba tady a tady. Že si černého Petra vytáhla opět Ostrava a Karvinsko, kde mají být podle krajské koncepce umístěny tři až čtyři spalovny, mě nepřekvapilo.Vzhledem ke stavu životního prostředí v těchto regionech to ale stále považuji za velmi krátkozraké a nezodpovědné,”

dodává Zuzana Klusová, pirátská zastupitelka v Karviné a místopředsedkyně krajského fóra Pirátů.

Česká pirátská strana bude do veřejného slyšení pokračovat ve sběru podpisů pod petici a také v informační kampani, jejímž cílem bude maximální účast veřejnosti v celém schvalovacím procesu, ale hlavně na srpnovém slyšení.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.