Piráti a Opavané vypovídají koaliční smlouvu svým partnerům: Koalice má spolupracovat, ne si házet klacky pod nohy

28. srpna 2020
Piráti a Opavané vypovídají koaliční smlouvu svým partnerům: Koalice má spolupracovat, ne si házet klacky pod nohy

Opava, 28. srpna 2020 – Před dvěma lety se Piráti a Opavané dostali do vedení města Opavy. Díky slušnému volebnímu výsledku se stali součástí koalice celkem pěti stran (ANO 2011, Piráti a Opavané, Občané městských částí Opavy, KDU-ČSL a Zelená pro Opavu). Do městské rady usedli tři Piráti včetně Hany Brňákové, která se zároveň stala první náměstkyní primátora Tomáše Navrátila (ANO 2011) a gesčně se ujala oblasti školství, kultury a informatiky. Povolební jednání a koaliční smlouva dávaly velkou naději na plnění progamových priorit Pirátů a Opavanů a zlepšení života ve městě. Nyní, v polovině volebního období je všechno jinak. Kvůli opakovanému porušení koaliční smlouvy a nedodržování deklarovaných principů koaliční spolupráce, především ze strany primátora, Piráti a Opavané přistupují k výpovědi koaliční smlouvy.

<hr />

K rozporům v koalici docházelo v průběhu posledního půl roku čím dál tím častěji. Pojem „koaliční partneři” postupně ztrácel smysl a z pohledu Pirátů a Opavanů spíše než spolupráci připomínal boj s větrnými mlýny. Hlavním důvodem nespokojenosti bylo a je počínání primátora a předsedy zastupitelského klubu ANO 2011 Tomáše Navrátila, který opakovaně a dlouhodobě nerespektuje dohodnuté rozdělení gescí v rámci vedení města určených zastupitelstvem města, a osobně zasahuje do kompetencí, svěřených náměstkyni Haně Brňákové.

„Prostě nám došla trpělivost. Když jdete do politiky s tím, že chcete něco změnit k lepšímu, máte na to příslušný mandát a ten, komu by mělo jít o společnou věc, vám háže klacky pod nohy, je něco špatně. Řečeno sportovní terminologií jsme v poločase byli nuceni koaličním partnerům vystavit červenou kartu”,

vysvětluje motivy pro výpověď koaliční smlouvy náměstkyně Hana Brňáková.

Hlavní problémy a třecí plochy ve fungování koalice byly projednány na koaliční radě dne 25. 8. 2020 svolané Piráty a Opavany a vypadalo to, že došlo k jistému konsensu a uklidnění situace. Bohužel hned druhý den se vše vrátilo do původních kolejí, kdy byly opět naše návrhy a požadavky válcovány primátorem z pozice síly. Takovýto způsob koaliční spolupráce považují opavští Piráti za nepřijatelný a přistupují proto k vypovězení koaliční smlouvy.

Ve výpovědi dále deklarují, že se nebrání možnosti další koaliční spolupráce, ale na jiném férovějším základě.

Navzdory pachuti a rozčarování z poměrů na opavské radnici mají Piráti radost ze všeho, čeho se i díky nim podařilo v Opavě dosáhnout. Podpořili a prosadili řadu projektů, které vedou ke zlepšení života občanů ve městě.

„Rovněž máme rozpracované projekty, které bychom chtěli dovést do úspěšného konce. Jedná se například o dokončení nového systému dotačního řízení včetně elektronického způsobu podávání dotačních žádostí, zkvalitnění služeb občanům na Portále občana, zpracování kulturní a sportovní koncepce, realizaci zatraktivnění Parku Joy Adamsonové prostřednictvím otevřené architektonické soutěže. Chceme také dále usilovat o zkvalitnění systému vzdělávání v městem zřízených školských organizací, zlepšení podmínek pro Středisko volného času v Opavě v návaznosti na revitalizaci a rekonstrukci Slezanky”,

dodala Brňáková.

Výčet konkrétních příkladů porušení koaliční smlouvy najdete ve výpovědi koaliční smlouvy.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.