Jaká je nálada mezi zaměstnanci na začátku srpna?
Všichni jsme naštvaní. Pořád nám říkali: nebojte se, nic se nestane, maximálně to převezme někdo jiný, o náš závod je zájem, výroba do budoucna pojede jako dříve. Říkali nám, že všechno bude v klidu. Chlapi se proto ani moc nesnažili hledat si něco nového. Čekají, že nás někdo koupí a rozjede to dál.

Co si myslíte vy?
Že pokud nás nekoupí někdo, kdo má přístup k sochorům a k hutnímu materiálu a nezajistí si plyn a další věci potřebné k výrobě, tak je Liberty odepsaná úplně.

Jak jste k tomu dospěl?
Protože ze těch 20 let jsem neviděl žádné investice, které by nás posunuly k udržitelnému fungování a konkurenceschopnosti. Jen se vyváděly peníze pryč a nám teče ze střechy na hlavu.

VIDEO A ČLÁNEK O MICHALU ŠOLTYSOVI NA DENÍK. CZ ZDE

To myslíte vážně?
Ano. Vše se dělalo tak, ať to nějak jede a vyždíme se to co to jde, žádný plán do budoucna, žádná modernizace, jen to, na co byly dotace z EU, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Vysoké pece a tudíž i výroba surového železa je v ostravské Liberty zastavena již od minulého roku. Věříte, že se ještě rozjede?
Ne. Prvovýroba už neexistuje a existovat nebude. Vyrobené surové železo šlo do ocelárny, která tam připravovala materiál pro další zpracování, třeba právě pro válcovny, kde jsem pracoval já. Gupta má samozřejmě firmy i jinde nebo je schopný si polotovary jako sochory či brámy zajistit jinde. Dovážely se sochory například z Ukrajiny nebo z Rumunska.

Kolik z lidí má chuť pracovat mimo obor?
Spousta z nás si už hledá práci jinde a někteří už dávno mají souběžně i nějakou brigádu. Každý chce robit, sedět doma na prdeli není pro nás.

MichalSoltysValcirZLibertyCisty

A jak to vidíte dál?
Teď jen čekáme, jestli bude nárok na odstupné nebo nebude. Už v lednu jsem se bavil se zástupcem Úřadu práce v Ostravě, a on říkal, že počítají s tím, že fabrika má peníze tak do konce března. Ale že oni jsou nachystaní začít registrovat a přijímat rekvalifikace pro všechny zaměstnance, akorát mají zakázáno toto nabízet, aby nevyvolali paniku a firma nekrachla předčasně.

To je velké selhání.
Ano, a to platí i pro kraj. Všichni ta data mají. Dobře se ví, jaké profese na Ostravsku nebo v kraji jsou žádané. Proč nevezmou tyto data, nedomluví se s těma firmama například na tom, že firma si je vezme a rekvalifikace a část platu jim bude platit stát do doby, než budou schopni fungovat naplno ve firmě?(Toto se již nyní děje pozn.red.)

Proč? Jaké jsou výhody?
Lidi budou mít jistou práci, firma bude mít jisté zaměstnance do budoucna. Nemusí je vyhledávat přes úřady práce a podobně. My z Liberty nejsme nemakačenka, my chceme makat. Dělali jsme dvanáctky, dělali jsme na kolotoč, dělali jsme přesčasy. Nikdo se roboty nebojí. Na druhou stranu nikdo z pozice, kde dělal za třicet čistého nepůjde dělat za dvacet.

Mají tedy zaměstnanci strach?
Spíše jsou naštvání, nikdo nám neřekne pravdu.Jen nás udržují v nejistotě.

Co bude podle vás dál?
Pozemek pod fabrikou je v záruce pro státní EGAP. Firma už teď EGAP ručí, jenže na pozemku je těžká ekologická zátěž. Hodnota je vzhledem k nákladům na její likvidaci mizivá. Nicméně je to ale pořád obrovská výrobní čtvrť, skoro jako 25 % Ostravy. Kdyby se to vyklidilo, tak máte prostory pro stovky nebo i tisíce firem. Navíc za hubičku.

V jakém stavu jsou tyto haly?
Některé v dezolátním stavu, to je pravda. Teklo na nás, padaly na nás kusy dřeva ze střechy, je to neudržované. Předchozí majitel Mittal vyvedl z firmy okolo 50 miliard korun, Gupta další miliardy, ale neinvestovali zpátky.

Jaké vidíte řešení?
Nevíme jak dopadnou insolvence. Nevíme, kolik dostanou věřitelé. Nevíme kolik dostanou různé jiné Guptovy firmy jako prostředníci. Obávám se, aby státu nezůstaly jen ohromné náklady na ekologické a jiné škody. A zbytek věřitelů si rozdělí peníze.

V Liberty (dříve Arcellor Mittal či HN Ostrava) pracujete už od vyučení, jak na dobu před dvaceti lety vzpomínáte?
Pracoval jsem tam ještě před vyučením. Už jako šestnáctiletý učeň jsem do podniku chodil na praxi, byla to ještě jiná doba. Pracovalo tam mnohem více lidí a atmosféra byla uvolněnější. Robit na Enháčku znamenalo mít trvalou práci a velké prachy, to ale časem přestalo platit, když mzdy všude okolo nás rostly mnohem rychleji.

Stát skrze Úřad práce v současnosti garantuje vyplácení mezd. Probíhá to plynule?
Samozřejmě digitalizace v podání ministra práce a sociálních věcí Jurečky v praxi vypadá asi tak, že před třemi týdny jsem podepsal papír a stále nemám žádné peníze na účtu. Nechápu proč to nešlo udělat vše online s tím, že veškerá data MPSV má od podniku, stačilo jen informovat zaměstnance o tom, že to bude takto probíhat. Ale ne, musíme tam jet, podepsat papír, ten se zase někam pošle, kde se to ručně musí zpracovat a pak teprve dostanete peníze.

Proč?
Netuším, asi aby zaměstnali zaměstnance úřadu. Fakt nevím.

Je ve vás nějaká nostalgie?
Nepočítám s tím, že bych se vracel. Dělám si rekvalifikaci na IT, část mi hradí Úřad práce, část si hradím sám. To je možnost, o které jsem se náhodou dozvěděl na internetu, kde to viděla manželka. Nikde se o tom pořádně neinformuje, nikde se to nepromuje, přitom je na rekvalifikace vyčleněno 5,5 miliardy.

Je reálné, že Liberty zachrání Třinecké železárny nebo Czechoslovak Group?
Celou firmu určitě ne, jsou tam jasně nerentabilní provozy. Ty nebudou vynášet žádné peníze.

Jak vidíte budoucnost Liberty, Ostravy potažmo celého Moravskoslezského kraje?
Mělo se investovat zpět, EU mohla zařídit rychleji uhlíkové clo na mimoevropskou ocel, která byla vyráběna hodně neekologicky. To byla chyba. V kraji by se mělo více investovat do lidí, mít podnikatelské huby. Spousta kolegů má nápady, ale chybí nějaká podpora, která by jim pomohla s realizací. Kraj na to prostředky má, jen to chce začít myslet trochu jinak než doposud. To nejcennější co máme jsou lidé, je třeba do nich investovat.