Piráti navrhují vyzkoušet chytrou metodu pool testing, která umožní levně a rychle testovat pracovní kolektivy i třídy ve školách

Piráti navrhují vyzkoušet chytrou metodu pool testing, která umožní levně a rychle testovat pracovní kolektivy i třídy ve školách

Karviná, 23. října 2020 – Piráti navrhují v Česku vyzkoušet chytrou metodu plošného preventivního testování, která je levná, rychlá a efektivní. Jde o pool testing, volně přeloženo kolektivní testování. Hodí se zejména pro testování pracovních nebo školních kolektivů.

<hr />

Zdravotníci při něm sice odeberou vzorky každému člověku ze skupiny zvlášť, pak se ale část každého vzorku smíchá do jednoho společného. Místo 5 -10 testů tak laboratoř vyhodnocuje pouze jeden.

„Vysoká citlivost PCR testů umožňuje smíchat 5 až 10 vzorků, stačí jediný pozitivní a test vyjde pozitivně. Pak se laboratoř vrací zpět k jednotlivým vzorkům a vyhodnocuje je zvlášť. Pokud jsou ovšem všechny vzorky negativní, získáte díky jedinému testu několik negativních výsledků najednou,“

popisuje Petr Polanský, který pracuje na krajské hygienické stanici v Ostravě, kde se zabývá právě testováním a trasováním.

Nápad zaujal pirátskou krajskou zastupitelku Zuzanu Klusovou, která se problematikou šíření koronaviru v OKD už několik měsíců zabývá.

„Bylo by to pro rizikové provozy jako je OKD chytré a efektivní řešení. Umožnilo by hromadně testovat pracovní kolektivy nebo směny, které jsou v úzkém kontaktu. Bohužel se objevují první případy opakované nákazy, a to i u příznakových průběhů. Neustálé plošné testování je tady prakticky jediným způsobem, jak se účinně bránit rozšíření epidemie koronaviru. Je však velmi nákladné a zabírá testovací kapacity. Metoda pool testingu se jeví jako velmi účinná alternativa, která funguje, když ještě není nákaza příliš rozšířená. Jestliže v OKD zatím evidují pouze několik desítek aktivních případů, bylo by to vhodné řešení,“

vysvětluje Zuzana Klusová.

Výhodou může být také to, že právě nemocnice Karviná-Ráj připravuje na základě zkušeností s testováním několika tisíc zaměstnanců těžařské firmy metodiku pro plošné testování pro celé Česko a mohla by zde tedy novou metodu zapracovat.

„Prozatím metodu pool testingu nejvíce využívají africké země, protože mají problém zajistit dostatek testovacích kapacit. Světová zdravotnická organizace zveřejnila příklad z Ghany. Metoda se úspěšně vyzkoušela také ve Rwandě a USA. U nás by se v případě použití metody muselo vyřešit také nastavení úhrad mezi zdravotními pojišťovnami a laboratořemi. To by ale neměla být žádná významná překážka,“

říká Josef Pavlovic, vedoucí pirátského týmu pro zdravotnictví.

„Připravujeme dopis, který zašleme všem klíčovým aktérům, kteří by se na testování a případném zavedení metody pool testingu v Česku mohli podílet. Preventivní testování touto metodou by mohlo zabránit dalšímu šíření nákazy v pracovním prostředí, ve školách, ale i sociálních službách. Podle studie zveřejněné v American Journal of Clinical Pathology může pool testing navýšit testovací kapacity o asi 70 procent,“

dodává Zuzana Klusová.

<hr />
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.