Piráti prosadili rozšíření pravomocí NKÚ, nově by měl kontrolovat i města a kraje

14. února 2019
Piráti prosadili rozšíření pravomocí NKÚ, nově by měl kontrolovat i města a kraje

Praha, 13. února 2019 – Poslanci dnes v prvním čtení schválili Piráty navrhovanou změnu Ústavy ČR, která nově umožní, aby mohl Nejvyšší kontrolní úřad kontrolovat také státní instituce, města a kraje. V souvislosti s tím Sněmovna přijala také návrh zákona pirátského poslance Lukáše Černohorského na rozšíření pravomocí NKÚ, který úpravu konkretizuje.

<hr>

„O tom, že jsou korupcí a klientelismem zasaženy kraje, velká města, malé obce, státní, krajské a městské obchodní společnosti hovoří zpráva BIS. Ve státních podnicích dochází podle BIS k systematickému obohacování díky úzkým vazbám mezi managementem a zástupci státu v dozorčích radách, které neplní svou kontrolní funkci,” zdůvodňuje Lukáš Černohorský, proč rozšířit pravomoci NKÚ. Ten za Piráty jako člen Kontrolního výboru novelu připravil a předložil.

„Dohled NKÚ nad hospodařením krajů, měst i veřejnoprávních médií je jednou z cest, jak ozdravit veřejné finance a dosáhnout vyrovnanosti veřejných rozpočtů, což je bezpochyby v celospolečenském zájmu. V praxi by to mělo konkrétně pomoci včas odhalit dotační podvody nebo korupční jednání, ale také poukázat na neúmyslné plýtvání s veřejnými penězi nebo na chyby v účetnictví,” uzavřel Černohorský.

<hr />
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.