Piráti ve Frýdku-Místku podporují polské ženy

Piráti ve Frýdku-Místku podporují polské ženy

Ostrava, 19. listopadu 2020 – Aktuální téma reprodukčních práv v Polsku se nás dotýká více, než bychom čekali. Frýdeckomístečtí Piráti se proto připojují k hlasům vyjadřujícím solidaritu s polskými ženami a menšinami, které bojují s tlakem Polské konzervativní vlády.

<hr />

Potraty jsou z důvodu vážného poškození plodu protiústavní, rozhodl 22. října tohoto roku polský ústavní soud. V Polsku jsou už teď interrupce prakticky zakázané a s účinkem této úpravy potratového zákona nebude oprávněný ani nejčastější důvod i k tomu málu zákroků, které dnes u našich sousedů legálně probíhají.

Výrok ústavního soudu, který je složený převážně ze soudců nominovaných polskou vládní stranou Právo a spravedlnost, je výsledkem dlouhodobého tlaku konzervativních a církevních zájmových skupin v Polsku a také to za poslední léta není ani pokus první. Obdobné zásahy do občanských práv nemají ve skutečnosti s ochranou zdraví nebo života nic společného a ženské tělo se v tomto případě stává rukojmím vládní snahy o větší a větší kontrolu nad soukromými životy Polek a Poláků.

Snahy o další omezení přístupu k potratům vyvolaly v Polsku i přes koronavirovou krizi rozsáhlé protesty. Do ulic vyšly ženy i muži mobilizovaní kampaní organizace Celostátní stávka žen. Situace také vyvolala vlny solidarity ve světě i v Česku. Za Polské ženy se postavila Rada Evropy pro lidská práva i mnozí evropští politici a nevládní organizace. Podporu Polkám vyjádřil i pražský Pirátský primátor Zdeněk Hřib.

„Podpořit polské ženy v jejich svobodné volbě bychom chtěli i my ve Frýdku-Místku. V prvé řadě proto, že máme v Polsku přátele, se kterými soucítíme a také proto, že si velmi dobře uvědomujeme, jak blízko to na hranice s Polskem je,“

říká Michaela Davidová, která se u frýdeckomísteckých Pirátů tématu věnuje, a dodává, že kroků směrem k omezování lidských svobod v zemích Visegrádské čtyřky přibývá a my si nesmíme myslet, že se nás to netýká.

Právě v oblasti omezování reprodukčních práv už v česku působí lobbistické Hnutí pro život, které Polskou cestu vítá. Známější je spíše jeho projekt Nesoudíme, pomáháme, který ač není licencovanou poradenskou službou, radí ženám, jak najít východisko z náročné životní situace. A tím východiskem je samozřejmě porod. Městem podporujícím tento projekt je od 5. října také Frýdek-Místek. Podle náměstka Marcela Sikory tato služba doplňuje mozaiku sociálních služeb ve městě.

„Dle registru se v případě Hnutí pro život o sociální službu nejedná! Ve Frýdku-Místku už je ONŽ – pomoc a poradenství pro ženy a dívky, které ženám odborné sociální poradenství nabízí,“

říká odbornice na sociální věci Veronika Madejová a dodává, že nepředpokládá, že bychom ve Frýdku-Místku něco dalšího tohoto typu potřebovali a že by se s takovou službou v komunitním plánu města počítalo.

Frýdeckomístečtí Piráti proto apelují na to, aby město v této spolupráci nepokračovalo a naopak zvážilo podporu organizací, které ohroženým polkám pomáhají. V Česku například po vzoru Ciocia Basia z Berlína nebo Ciocia Wienia působí skupina Ciocia Czesia.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.