Ostrava, 29. října 2020 – Co je psáno, to je dáno? To už dnes, a na internetu zvlášť, neplatí. Proto přicházíme s novou sérií článků, které budou vycházet na týdenní bázi a informovat vás o lživých zprávách na sítích. Lživým zprávám říkáme též dezinformace, či hoaxy. A proč u Pirátů cítíme, že je zapotřebí o tomto tématu psát a vůbec mu věnovat pozornost? Protože nesmyslů je všude okolo spousta a ne každý ihned pozná, že se jim nedá věřit. Pojďme přejít k od slov k důkazům…
<hr /> <h2>Ovládne nás Bill Gátes a spol.</h2>Internet v tomto týdnu pobavilo video, ve kterém neznámá žena tvrdí, že „očkované ženy už nikdy nebudou mít děti,“ že „z vás normálně budou roboti“ a „bude vás ovládat Bill Gátes a spol.“ O věrohodnosti této zprávy hovoří už to, že dotyčná nezvládá ani správnou výslovnost jména slavného zakladatele počítačové firmy Microsoft Billa Gatese (čte se to: „Gejts“).
S určitostí nedokážeme určit, odkud neznámá čerpala své informace, nicméně na internetu je celá řada dezinformačních článků, reagujících na Gatesův projev vytržený z kontextu. A jaká je pravda? Zakladatel Microsoftu založil nadaci, která doslova lije miliardy dolarů do zdravotnických projektů. Díky jeho podpoře zmizela z několika afrických zemí třeba dětská obrna.
Proč se tedy zrovna on stal terčem dezinformací a proč tomu spousta lidí věří? Stejně jako u většiny nepodložených informací za to nemůže neověřený článek na neznámém webu, ale to, že danou dezinformaci šíří známí lidé těšící se důvěře. Na hoax o Gatesovi se chytili třeba i bývalý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa Roger Stone, či italská poslankyně Sara Cunialová. Vytváří se tak bludný kruh, kdy dezinformátoři nechají vzniknout nesmyslu, nesmysl pronese někdo „významný“ a nepravda se šíří dál nikoliv s odkazem na původní zdroj, ale s odkazem na projev někoho „významného“.
Situace tak připomíná tichou poštu, kdy někde vznikne informace, ta se při předání zkomolí a čím dále cestuje, tím více je odtržená od reality, přičemž každý, kdo je nařčený z nepravdy, se jen odvolává na toho, kdo mu informaci předal. Zůstává pravdou, že šokující informace brnkající na city mají největší šanci na zreplikování. To je důvod, proč se dezinformacím tolik daří. Ale pojďme dál.
<h2>Koronavirus je výmysl, kterým nás vláda chce zotročit</h2>Veřejností minulý pátek otřásla aféra ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který byl paparazzim nachytán, kterak se po 11. hodině večerní schází v restauraci s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem a to bez roušky. Tato kauza ještě více podkopala důvěru občanů ve vládní nařízení, jako je nošení roušek. Nízká důvěra onehdy dokonce eskalovala v občanské nepokoje na Staroměstském náměstí v Praze, kde došlo k násilným střetům s policií.
Dezinformátoři samozřejmě nelenili a ihned se pustili do práce. Brzy tak došlo k falešným zprávám o tom, že násilnosti vyprovokovala sama policie. To je samozřejmě nesmysl, neboť nikdo ani přes četné výzvy nepřišel s relevantním důkazem. I tak ale dezinformátoři zrecyklovali již zastaralou dezinformaci z roku 2016 na podobné téma, opět ze Staroměstského náměstí. Vytrhávání fotek z časoprostorového kontextu je přitom jedním z nejčastějších nástrojů dezinformátorů.
Zahlédli jste na internetu něco, co vám přijde jako nesmysl, ale spousta vašich známých tomu věří? Zašlete nám prosím odkaz nebo celý příspěvek na mail daniel.galuszka@pirati.cz a my vám informaci ověříme, nebo ji zařadíme do dalšího dílu našeho seriálu #PravdaBolí.