Předseda komise k OKD Lukáš Černohorský: Týdenní maraton výslechů přinesl úspěchy, vyšetřování se chýlí ke konci

30. července 2018
Předseda komise k OKD Lukáš Černohorský: Týdenní maraton výslechů přinesl úspěchy, vyšetřování se chýlí ke konci

Vyšetřovací komise k OKD vedená Pirátem Lukášem Černohorským měla minulý týden na pilno, přestože běží parlamentní prázdniny. Během uplynulého týdne komise vyslechla 15 svědků z 27. Nechyběli Bohuslav Sobotka, Vladimír Špidla nebo Milan Urban, kteří v klíčovém období zastávali vládní posty. Hlavní akcionář OKD Zdeněk Bakala se nedostavil. Vymluvil se na to, že mu nebylo předvolání doručeno do datové schránky. Bude tedy pozván znovu během srpna a září, stejně jako zbylých 11 svědků. Hlavním smyslem vyšetřování je identifikovat díry v zákonech a zamezit podobným fatálním chybám při prodeji státního majetku do budoucna.

„Mým cílem není a nikdy nebylo mediálně pranýřovat svědky, ale dozvědět se co nejvíce faktů, které skutečně pomohou objasnit důležité aspekty privatizace OKD i následného krachu. Mezi vyslýchanými byli také řadoví úředníci, jejichž otevřená svědectví byla ale mimořádně důležitá. Úkolem komise není potrestat viníky, od toho je soud. Hlavním smyslem vyšetřování je identifikovat díry v zákonech a zamezit podobným fatálním chybám při prodeji státního majetku do budoucna. Nezapomínejme, že privatizace OKD se tehdy jevila jako výhodná a Zdeněk Bakala působil jako chrabrý zachránce těžařského kolosu. Vzhledem k tomu, že stále častěji slýcháme o privatizaci ČEZu, měli bychom být na pozoru a nedopustit, aby se podobný scénář opakoval,“ upozorňuje Černohorský a dodává: „Obecně nám z výslechů svědků vyplynuly některé zajímavé skutečnosti, které nám dobře zapadly do mozaiky a doplnily vytyčené linie vyšetřování. Prozatím ale nemůžeme prozradit detaily, na ty si veřejnost bude muset počkat do podzimu, kdy vydáme závěrečnou zprávu.“

Cílem uzavřených jednání je větší motivování svědků k otevřeným výpovědím. Všechny výslechy jsou ale pečlivě zaznamenávány jednak v písemné formě, jednak také formou audiozáznamů. Veškeré podstatné informace budou následně uveřejněny v závěrečné zprávě, která by měla být hotova na podzim.

Hlavní aktér celé kauzy, kontroverzní miliardář Zdeněk Bakala, se před komisi nedostavil a ani se neomluvil. Ačkoliv poukázal na nedoručení pozvánky do datové schránky, předvolání proběhlo podle pravidel jednacího řádu.

„Nenecháme se snadno odbýt a Zdeňka Bakalu předvoláme znovu. Vyšetřovací komise samozřejmě nedisponuje osobními údaji ani adresami svědků. Jejich seznam jsme pouze předali Ministerstvu vnitra ČR, které pověřené osobě poskytlo adresy, kde by se uvedené osoby měly zdržovat. Že je Zdeněk Bakala ve Švýcarsku víme, ale nedisponujeme detektivním týmem, pouze adresou z registru. Pozvánku mu nyní odešleme dle jeho přání znovu datovou schránkou,“ dodává Černohorský.

Zbylých 12 svědků komise vyslechne během srpna a září. Ze svědků dosud odmítli vypovídat pouze dva s odvoláním na advokátní tajemství.

<hr />
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.