Sněmovna projednala závěrečnou zprávu ke kauze OKD, trestní oznámení už prošetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu

30. ledna 2020
Sněmovna projednala závěrečnou zprávu ke kauze OKD, trestní oznámení už prošetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu

Praha, 30. ledna 2020 – Poslanecká sněmovna dnes naposledy projednala a vzala na vědomí závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k OKD. Šéf vyšetřovací komise Pirát Lukáš Černohorský už také podal všechna trestní oznámení, která vyplynula ze závěrečné zprávy. „Některé z podezřelých okolností už prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, se kterou nadále spolupracuji. Trestní oznámení se týkají exministrů Vladimíra Dlouhého, Bohuslava Sobotky, Milana Urbana a Jiřího Skalického. Nevyhnuli se jim ale ani podnikatelé Viktor Koláček a Zdeněk Bakala,“ doplňuje Lukáš Černohorský.

<hr />

Sněmovna dnes vzala závěrečnou zprávu na vědomí, hlasování však předcházela poměrně vzrušená debata.

„Jsem rád, že podpora vyšetřovací komise šla napříč politickým spektrem a že se až na výjimky našla politická vůle kauzu OKD rozkrýt a dořešit. Téma OKD je stále živé, dokazovala to dnešní debata na plénu. Skeptickým komentářům kolegy Lubomíra Zaorálka z ČSSD, které dnes ve Sněmovně zazněly, se nelze divit, když právě jeho straničtí kolegové jsou v souvislosti s kauzou skloňováni nejčastěji. V policii mám důvěru a věřím, že všechna trestní oznámení důkladně prošetří,“

dodává Lukáš Černohorský.

Poslanecká sněmovna také přijala usnesení předložené sněmovní vyšetřovací komisí, v němž žádá vládu, aby postupovala v intencích opatření vyšetřovací komise uvedených v závěrečné zprávě. Dále bylo Poslaneckou sněmovnou jednomyslně odsouhlaseno usnesení člena komise Josefa Hájka týkající se přímo osoby Zdeňka Bakaly v tomto znění:

„Poslanecká sněmovna považuje jednání Zdeňka Bakaly, který se odmítl dostavit k podání svědecké výpovědi, za nepřijatelné pohrdání ústavním orgánem ČR, navíc zesílené skutečností, že v České republice zbohatl a jeho majetek a investice jsou českými orgány chráněny. Sněmovna konstatuje, že tím, že ostentativně odmítl splnit svou zákonnou svědeckou povinnost, porušil Zdeněk Bakala zákon o jednacím řádu PS PČR a jeho přílohu.”

Lukáš Černohorský celkem podal jmenovitá trestní oznámení na čtrnáct osob, jednoho neznámého pachatele a také bývalé členy orgánů NWR i OKD nebo auditory KPMG. Celková škoda, která měla být státu privatizací minoritního podílu v OKD způsobena, je vyčíslena na 5,7 miliard korun. Kauza se dotýká zhruba 100 tisíc nájemníků žijících ve 44 tisíc bytech OKD. Vznik vyšetřovací komise k OKD iniciovali Piráti v prosinci 2017, krátce po volbách do Poslanecké sněmovny.

<hr />
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.