Stát odmítl podat žalobu, zříká se tak šance na vrácení bytů OKD, kritizuje šéf vyšetřovací komise Lukáš Černohorský

Stát odmítl podat žalobu, zříká se tak šance na vrácení bytů OKD, kritizuje šéf vyšetřovací komise Lukáš Černohorský

Praha, 20. prosince 2018 – Stát měl do konce roku 2018 velkou šanci pokusit se získat zpět své byty. Bohužel se ale rozhodl šanci nevyužít. Podle šéfa vyšetřovací komise Piráta Lukáše Černohorského komise shromáždila dostatek podkladů, které potvrzují, že byly byty v roce 1990 ze státního majetku do společnosti OKD a.s. převedeny v rozporu s předpisy. Podle právních analýz, které si komise nechala zpracovat, mohl být tedy převod majetku neplatný. Komise tedy požádala Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových i Ministerstvo financí ČR, aby podalo určovací žalobu ještě do konce roku, kdy by byla její naděje na úspěch výrazně vyšší. V případě úspěšné žaloby by byty připadly státu. Obě instituce ale podat žalobu odmítly.

<hr>

„Domnívám se, že by o tom, zda je možné dostat tyto byty nazpět, měl rozhodnout nezávislý soud a nikoliv státní úředník. ÚZSVM i Ministerstvu financí ČR sem poslal opakovaný podnět k podání určovacích žalob. Odmítnutí naznačuje, že to zřejmě stát s vrácením bytů ani dnes nemyslí skutečně vážně. Vyšetřovací komise pro to ale udělá maximum,“ hodnotí Lukáš Černohorský.

Vyšetřovací komise na svém dnešním zasedání vyslechla další dva svědky, celkem předvolala už téměř čtyři desítky svědků a shromáždila tisíce stran dokumentů. Vyšetřování kauzy OKD ale ještě není u konce. V plánu jsou další výslechy a kroky, které by měly státu poskytnout dostatek podkladů pro zahájení soudních řízení, případně dalších opatření, jak snížit újmy způsobené státu.

„S odmítnutím a ani jeho odůvodněním se nespokojím. Podat určovací žalobu stát mohl, pak by nebyla pochybnost, že to s dořešením privatizačních kauz myslí vážně. Rozhodnout měl soud. Piráti chtěli zřídit komisi, aby se skutečně tyto věci prověřily a dotáhly. Jestli cílem vlády bylo pouze nechat vlka najíst, aby koza zůstala celá, pak to opět svědčí o pravdivosti jejích proklamací o rozkrývání privatizačních kauz. Doufám, že své rozhodnutí ještě přehodnotí, jedná se přece o desetitisíce bytů, ve kterých žijí hlavně staří lidé, invalidní bývalí horníci nebo hornické vdovy. Bohužel po roce 2018 může být stát v horším procesním postavení,“ dodává Černohorský.

Komise bude dál shromažďovat důkazy a svědectví, závěrečná zpráva bude podána do 12. dubna 2019.

<hr />
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Bude mít ještě ve školách kdo uklízet? Díky škrtům v rozpočtu hrozí ochromení provozu škol

Bude mít ještě ve školách kdo uklízet? Díky škrtům v rozpočtu hrozí ochromení provozu škol

Už více než půl roku se řeší finance na platy zaměstnanců ve školách. V listopadu proběhla první celorepubliková stávka zaměstnanců, po které školy dostaly od vlády některé přísliby – zejména 130% platu pro učitele a zrušení pouze neobsazených pozic nepedagogických zaměstnanců. A ve středu 7. února konečně dostaly školy rozpočty na platy svých zaměstnanců pro rok 2024. Výsledkem byl šok a rozčarování na ředitelských pozicích, které v pátek deklarovala tisková zpráva Asociace ředitelů základních škol. Co přesně se ředitelé dozvěděli a co to pro školy bude znamenat, si ukážeme v následujícím článku.

Piráti z Moravskoslezského kraje si zvolili nové předsednictvo

Piráti z Moravskoslezského kraje si zvolili nové předsednictvo

Ostrava, 5. listopad 2023 - Moravskoslezští Piráti si na konci listopadu zvolili nové vedení. Pozici předsedy obhájil Rostislav Řeha, místopředsedy se stali Jakub Ježíšek, Jakub Vontroba, Pavel Kořízek a Michaela Davidová. Nové předsednictvo se shodlo na prioritách, které hodlá realizovat v rámci svého dvouletého mandátu. Jedná se především o řádnou přípravu a průběh kampaně do Europarlamentu a krajských voleb 2024, aktivizaci a rozvoj členské základny a posílení brandu a mediální prezentace Pirátů v Moravskoslezském kraji.