Stop neúčinné protidrogové prevenci! Voláme po zrušení financování projektu Revolution Train

Stop neúčinné protidrogové prevenci! Voláme po zrušení financování projektu Revolution Train

Ostrava, 17. května 2023 – Revolution Train každoročně přijíždí do řady měst Moravskoslezského kraje jakožto preventivní protidrogový program pro děti a mládež. Letos vlak zastavil celkem v 7 městech, a to ve Frenštátě p. Radhoštěm, Frýdku-Místku, Havířově, Českém Těšíně, Bohumíně, Ostravě a Příboře, která za Revolution Train vydala bezmála 1,5 milionu korun ze svých rozpočtů. Namísto „zábavného“ programu s potenciálně škodlivým obsahem, vůči jehož konceptu se vymezují nejen odborníci na adiktologii, ale dokonce i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, je však potřeba tyto prostředky investovat do dlouhodobé a efektivní formy protidrogové intervence.


Piráti napříč městy každoročně kritizují neefektivnost a netransparentnost projektu Revolution Train. Upozorňují nejen na nedostatečnost jednorázové intervence, nesplnění mezinárodně uznávaných standardů kvality a certifikátů odborné způsobilosti, ale i na neveřejné účetní závěrky nadačního fondu, který peníze čerpá a vlak provozuje. Domnívají se, že cílem projektu je pouze vybrat z důvěřivých obcí a krajů peníze.

Neprůhledné hospodaření celého projektu znemožňuje transparentní kontrolu nad využitím nemalých finančních prostředků, které ze svých rozpočtů poskytují obce a kraje,”

konstatuje právník a zastupitel Moravskoslezského kraje Ondřej Ručka.

Projekt protidrogového vlaku, jež projíždí Moravskoslezským krajem, v tomto roce nejvíce zatížil rozpočet města Ostravy, kde byla jeho zastávka čtyřdenní. Martina Dušková, místostarostka pro školství, mládež a vzdělávání městského obvodu Ostrava-Poruba, která se dlouhodobě zabývá preventivními programy pro děti a mládež, se vůči Revolution Train vymezuje rovněž:

Nevidím žádný důvod k tomu podporovat tuto komerční akci z veřejných peněz, kolotočům ani cirkusům taky neplatíme za to, že k nám do obce přijedou. Jako zřizovatel si dokážu představit smysluplněji vynaložené prostředky na preventivní aktivity pro děti a mládež. Pro naše školy chci akce, které více odpovídají potřebám dnešních studujících a reagují na aktuální dění ve společnosti. Z tohoto důvodu nyní připravujeme třeba vzdělávání pro vyučující a metodiky prevence, které se zaměřují na nové návykové látky jako je například kratom nebo HHC a z oblasti prevence připravujeme také vzdělávání v oblasti sebepoškozování. Právě to jsou nejpalčivější témata, se kterými se naše školy potýkají na denní bázi.“

Kritiku vůči Revolution Train sdílí i zastupitelka městského obvodu Ostrava-Jih Gabriela Macečková:

„Náš městský obvod do tohoto projektu nainvestoval už přes milion korun. Iniciujeme proto kulatý stůl se zástupci radnice a členy komisí za účasti odborníků na adiktologii. Chceme pomoci městskému obvodu nastavit vhodnější programy a nakládat s financemi na protidrogovou prevenci efektivně a smysluplně. Prevence by měla být dlouhodobá, měla by reflektovat odlišnosti různých cílových skupin a neměla by být postavena na strachu. Všechny moderní poznatky, které o prevenci máme, hovoří jasně – strašení není cesta.“

Piráti v Moravskoslezském kraji odmítají další mrhání veřejnými prostředky a volají po efektivní a dlouhodobé protidrogové prevenci, která bude nabízet komplexní vhled do složité problematiky užívání návykových látek.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Opava bude mít stadion za všechny prachy, a to doslova

Opava bude mít stadion za všechny prachy, a to doslova

Opava, 17. května 2023 – Chystaná modernizace zastaralého zimního stadionu je už nějakou dobu trnem v oku místních na Opavsku, kteří jdou do mdlob při představě částky, jež město plánuje na opravu vydat. Namísto slibovaných 100 milionů korun se má dle nejnovějších informací cena vyšplhat přinejmenším na 417 milionů korun a výsledkem nebude zbrusu nový moderní stadion, jak by kdekdo čekal, ale starý stadion s novým zázemím a sníženou diváckou kapacitou z 5500 na 2000 míst.

„Moravskoslezský kraj požadavkem na bateriové vlaky nahrává skupině PPF, zakázku na dopravu za 18 miliard zadanou bez soutěže považujeme za chybu,” upozorňuje Klusová

„Moravskoslezský kraj požadavkem na bateriové vlaky nahrává skupině PPF, zakázku na dopravu za 18 miliard zadanou bez soutěže považujeme za chybu,” upozorňuje Klusová

Ostrava, 30. března 2023 – V nejbližších dnech plánují České dráhy podepsat se Škodou Group ze skupiny PPF velmi problematickou smlouvu, která je dle dvou nezávislých právních posouzení v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. České dráhy chtějí napřímo bez otevřené soutěže zakoupit od této společnosti čtyři bateriové vlakové soupravy. Dotlačilo je k tomu vedení Moravskoslezského kraje, pro které to byla nutná podmínka, bez níž by neuzavřelo se státním dopravcem smlouvu o dopravní obslužnosti v kraji v hodnotě 18 miliard Kč. „Vedení kraje nám tento krok nijak nevysvětlilo, kupuje zajíce v pytli bez soutěže. Působí to, že smlouva je nejvíce ze všech výhodná pro PPF,” vyjádřila znepokojení Pirátka Zuzana Klusová.

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava pomůže sportovním klubům a neziskovým organizacím s energiemi, žádat mohou až o 1 milion korun

Ostrava, 22. listopadu 2022 – Sotva se otřepaly z těžké situace během Covidu, stojí před další výzvou – růstem cen energií. Ostravské sportovní kluby a různé neziskové organizace zažívají nelehké období, zmírnit dopady současné energetické krize má pomocná ruka města. Vedení Ostravy i v novém roce nabízí podpůrný dotační program, díky kterému mohou kluby a spolky dostat až milion korun. Celkem je k dispozici ještě 13 milionů korun.