Veřejné projednání Územní energetické koncepce zrušeno. Bojí se kraj viru anebo veřejnosti?

Veřejné projednání Územní energetické koncepce zrušeno. Bojí se kraj viru anebo veřejnosti?

Ostrava, 8. října 2020 – Před pár dny jsme informovali o návrhu Územní energetické koncepce kraje a souvisejícím veřejném projednání. Po zveřejnění našeho článku však krajský úřad projednání zrušil. Jsme proti tomu, aby špatná epidemiologická situace vedla k omezování zákonné participace občanů na klíčových strategických dokumentech.

<hr/>

V nedávném článku na webu Pirátů jsme informovali o tom, že kraj připravuje novou energetickou koncepci, že se nám nezdá a máme k ní připomínky. Koncepce měla mít v rámci procesu hodnocení dopadů na životní prostředí 14. října veřejné projednání, kam jsme pozvali všechny zájemce o budoucnost energetiky v kraji. 7. října ale kraj oznámil zrušení veřejného projednání bez náhrady s tím, že je možné do 19. října poslat připomínky písemně.

„S takovým postupem nesouhlasíme, přece není možné omezovat zákonná participační práva veřejnosti s poukazem na epidemiologickou situaci. Kraj by měl projednání buď odložit anebo v souladu se svým image chytrého kraje najít způsob, jak jej konat online,“

říká člen krajského týmu pro životní prostředí Václav Parchaňský

„Mimo to je třeba dodat, že návrh koncepce počítá se spalováním více než dvou set tisíc tun odpadu v kraji ročně, podporuje rozšíření spalovny nebezpečných odpadů a se spalováním uhlí počítá ještě v roce 2044. Takovou koncepci přece nelze bez veřejného projednání schválit. Navíc se domnívám, že zrušením jednou vyhlášeného veřejného projednání bez náhrady byl porušen zákon.“

dodává Václav Parchaňský.

Oznámení o zrušení veřejného projednání

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.