Zastupitelstvo ve Frýdku-Místku podpořilo návrh Pirátů a odvolalo radního Jiřího Zaorala (ČSSD)

17. prosince 2020
Zastupitelstvo ve Frýdku-Místku podpořilo návrh Pirátů a odvolalo radního Jiřího Zaorala (ČSSD)

Frýdek-Místek, 17. prosince 2020 – Včerejší zasedání zastupitelstva města Frýdek-Místek přineslo řadu třaskavých témat a bouřlivou diskuzi. Nejdelší a poměrně vyostřená debata se překvapivě netočila kolem rozpočtu, ale kolem pirátského návrhu na odvolání Jiřího Zaorala z Rady města. Ten byl nakonec těsným výsledkem hlasování skutečně odvolán.

<hr />

Asi málokdo by si před zasedáním vsadil na to, že nejdéle projednávaným bodem zastupitelstva bude „Report zastupitele Zastupitelstva města Frýdku-Místku.“ V něm předložil Pirát Jakub Tichý návrh na odvolání Jiřího Zaorala z Rady města kvůli jeho možného střetu zájmů při výkonu funkce radního.

Vycházel přitom ze zprávy předsedy finančního výboru Zdeňka Blechy (ANO). Informace obsažené v jeho reportu poukázaly na možný střet zájmu dotčeného radního. Ten působil dlouhodobě jako předseda dozorčí rady městské společnosti Technické služby (dále TS). Tato společnost utrácela stovky tisíc ročně za reklamu u společnosti SPORT - VOLEJBAL FRÝDEK-MÍSTEK, kde je Jiří Zaoral jednatelem. Jako člen Rady měl v působnosti valné hromady přímý vliv na vedení společnosti TS. Z diskuze také vyplynulo, že jako člen valné hromady navrhoval zvýšení platu předsedy společenstva TS. Jiří Zaoral je také stále členem kontrolního výboru zastupitelstva Frýdku-Místku. V neposlední řadě je také starostou Tělocvičná jednota Sokol Frýdek-Místek, která získala přes 1,5 milionu korun přímé neinvestiční dotace z rozpočtu města Frýdek-Místek.

„Zpráva od pana Blechy pro nás byla vyloženě šokující. Jiří Zaoral ovládal úplně každý orgán, který o dotaci rozhodoval, kontroloval a nakonec dotaci přijímal. Nezbývalo nám tedy nic jiného, než podat návrh usnesení na jeho odvolání, které dnes taky po bouřlivé diskuzi prošlo,“

komentoval nečekané odvolání radního pirátský zastupitel a předkladatel návrhu Jakub Tichý.

Na volnou pozici radního byl následně zvolen jiný zastupitel z řad ČSSD, dlouholetý ředitel městské knihovny Tomáš Benedikt Zbranek.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.