Zastupitelstvo ve Frýdku-Místku podpořilo návrh Pirátů a odvolalo radního Jiřího Zaorala (ČSSD)

17. prosince 2020
Zastupitelstvo ve Frýdku-Místku podpořilo návrh Pirátů a odvolalo radního Jiřího Zaorala (ČSSD)

Frýdek-Místek, 17. prosince 2020 – Včerejší zasedání zastupitelstva města Frýdek-Místek přineslo řadu třaskavých témat a bouřlivou diskuzi. Nejdelší a poměrně vyostřená debata se překvapivě netočila kolem rozpočtu, ale kolem pirátského návrhu na odvolání Jiřího Zaorala z Rady města. Ten byl nakonec těsným výsledkem hlasování skutečně odvolán.

<hr />

Asi málokdo by si před zasedáním vsadil na to, že nejdéle projednávaným bodem zastupitelstva bude „Report zastupitele Zastupitelstva města Frýdku-Místku.“ V něm předložil Pirát Jakub Tichý návrh na odvolání Jiřího Zaorala z Rady města kvůli jeho možného střetu zájmů při výkonu funkce radního.

Vycházel přitom ze zprávy předsedy finančního výboru Zdeňka Blechy (ANO). Informace obsažené v jeho reportu poukázaly na možný střet zájmu dotčeného radního. Ten působil dlouhodobě jako předseda dozorčí rady městské společnosti Technické služby (dále TS). Tato společnost utrácela stovky tisíc ročně za reklamu u společnosti SPORT - VOLEJBAL FRÝDEK-MÍSTEK, kde je Jiří Zaoral jednatelem. Jako člen Rady měl v působnosti valné hromady přímý vliv na vedení společnosti TS. Z diskuze také vyplynulo, že jako člen valné hromady navrhoval zvýšení platu předsedy společenstva TS. Jiří Zaoral je také stále členem kontrolního výboru zastupitelstva Frýdku-Místku. V neposlední řadě je také starostou Tělocvičná jednota Sokol Frýdek-Místek, která získala přes 1,5 milionu korun přímé neinvestiční dotace z rozpočtu města Frýdek-Místek.

„Zpráva od pana Blechy pro nás byla vyloženě šokující. Jiří Zaoral ovládal úplně každý orgán, který o dotaci rozhodoval, kontroloval a nakonec dotaci přijímal. Nezbývalo nám tedy nic jiného, než podat návrh usnesení na jeho odvolání, které dnes taky po bouřlivé diskuzi prošlo,“

komentoval nečekané odvolání radního pirátský zastupitel a předkladatel návrhu Jakub Tichý.

Na volnou pozici radního byl následně zvolen jiný zastupitel z řad ČSSD, dlouholetý ředitel městské knihovny Tomáš Benedikt Zbranek.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Bude mít ještě ve školách kdo uklízet? Díky škrtům v rozpočtu hrozí ochromení provozu škol

Bude mít ještě ve školách kdo uklízet? Díky škrtům v rozpočtu hrozí ochromení provozu škol

Už více než půl roku se řeší finance na platy zaměstnanců ve školách. V listopadu proběhla první celorepubliková stávka zaměstnanců, po které školy dostaly od vlády některé přísliby – zejména 130% platu pro učitele a zrušení pouze neobsazených pozic nepedagogických zaměstnanců. A ve středu 7. února konečně dostaly školy rozpočty na platy svých zaměstnanců pro rok 2024. Výsledkem byl šok a rozčarování na ředitelských pozicích, které v pátek deklarovala tisková zpráva Asociace ředitelů základních škol. Co přesně se ředitelé dozvěděli a co to pro školy bude znamenat, si ukážeme v následujícím článku.

Piráti z Moravskoslezského kraje si zvolili nové předsednictvo

Piráti z Moravskoslezského kraje si zvolili nové předsednictvo

Ostrava, 5. listopad 2023 - Moravskoslezští Piráti si na konci listopadu zvolili nové vedení. Pozici předsedy obhájil Rostislav Řeha, místopředsedy se stali Jakub Ježíšek, Jakub Vontroba, Pavel Kořízek a Michaela Davidová. Nové předsednictvo se shodlo na prioritách, které hodlá realizovat v rámci svého dvouletého mandátu. Jedná se především o řádnou přípravu a průběh kampaně do Europarlamentu a krajských voleb 2024, aktivizaci a rozvoj členské základny a posílení brandu a mediální prezentace Pirátů v Moravskoslezském kraji.