30 – 20 – 50 - to je pomoc na míru nájemníkům v centru Ostravy

16. července 2020
30 – 20 – 50 - to je pomoc na míru nájemníkům v centru Ostravy

Ostrava, 16. července 2020 - Piráti nedělají unáhlená rozhodnutí, jdou na všechno s námořnickou rozvahou. Strategie a řešení navrhují, až když znají relevantní data. Nejinak tomu bylo i v případě pomoci nájemníkům v době koronavirové krize v centrálním obvodu. I když si zpočátku nájemníci stěžovali, že se jim po uzavření provozoven nedostává potřebné pomoci, vedení obvodu vyčkalo na dopady krize, aby navržená kompenzace byla co nejefektivnější.

<hr />

Centrální obvod nyní přichází s programem na pomoc nájemníkům, kterou je možné čerpat zpětně za dobu, kdy byli zasaženi koronavirem. Díky vládnímu programu Covid-Nájemné mají živnostníci nejen v Ostravě možnost zaplatit za tři jarní měsíce v době koronavirové krize pouze pětinu nájmu. Podmínkou je dohoda s pronajímatelem prostor.

Podstatou programu je participace: pronajímatel (obvod) sleví 30 procent z nájmu, nájemce uhradí 20 procent a stát mu přispěje 50 procent. V centru nyní provozuje svou činnost celkem 249 živnostníků, přičemž od více než 140 z nich už obvod během jara obdržel žádost o úlevu z nájmu.

„Postupně budeme žádosti vyřizovat tak, jak nám přicházely, a ozveme se i těm podnikatelům, kteří měli uzavřený podnik, ale o slevu nežádali,“

přislíbil místostarosta centrální ostravské radnice David Witosz. Připustil, že program je spojený s nemalou byrokracií, která se ale živnostníkům rozhodně vyplatí.

Radnice bude slevu řešit formou dodatků k nájemním smlouvám a uzavřené by je chtěla mít všechny do konce prázdnin. Vládní program umožňuje celou situaci dořešit až do konce roku a alokovaných je na to pět miliard korun, které budou v případě potřeby navýšeny.

„Může se stát, že některým nájemníkům vláda nevyhoví. Pokud by k tomu došlo, ubezpečuji je, že do konce roku je tady prostor, jak se dohodnout, aby z toho všichni vyšli vítězně,“

dodal David Witosz, podle něhož sleva na nájemném bude pro obvod znamenat výpadek příjmů přes 2,8 milionu korun.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.