Trojanovice, 3. června 2019 – Rozvoj těžebního průmyslu na úkor přírody i obydlených území považují Piráti za neospravedlnitelný od svého vzniku. Už více než 5 let proto pomáhají občanům podhůří Beskyd v boji s těžařským kolosem. Pirátská posádka v čele s Ivanem Bartošem tak nemohla chybět první červnovou neděli na 12. ročníku symbolického Uzamčení země Valašské, kde se i letos ve Zvoničce na Horečkách rozezněl symbolický umíráček zájmům těžařů poddolovat chráněnou krajinou oblast v srdci průmyslového kraje. Místní takto oslavují každý další rok, kdy se podařilo Beskydy uchránit od plánované těžby v dole Frenštát.

<hr />

„Cíle jsme ale stále nedosáhli. Kdy konečně z panoramatu Beskyd zmizí těžní věže a dojde k zakonzervování dolu, totiž stále není jasné. Stejně jako není jasné ani to, kdy vláda předloží tolik let odkládanou novelu horního zákona,”

dodává Lukáš Černohorský, pirátský poslanec a předseda vyšetřovací komise k OKD.

Ivan Bartoš ve svém projevu vyzdvihnul nezastupitelnou roli aktivních občanů a starostů v celé kauze:

„Na tomto příkladu vidíme, že občanská společnost má nástroje, jak se bránit, i když stojí proti takovému kolosu jako je OKD. Důležité je to předem nevzdávat. Spolek Naše Beskydy to dokazuje.”

<img alt="Uzamčení země Valašské" src="{{'uzamceni-zeme-valasske.jpg' | prepend: '/assets/img/articles/2019/uzamceni-zeme-valasske/' | relative_url}}" title="Uzamčení země Valašské" />

Ivan Bartoš (uprostřed), Lukáš Černohorský (zcela vlevo) a Jan Nezhyba (zcela vpravo) při Uzamčení země Valašské.

Na odpoledním debatním semináři v nedaleké restauraci se živě diskutovaly také konkrétní problémy, které občanům způsobuje vymezený dobývací prostor.

„Problém je s údržbou cest a pozemků ve správě OKD. Dále místní musejí stále přizpůsobovat konstrukci domů teoretické možnosti, že se pod jejich domy bude těžit. To znamená zpevnit základy, domy vyztužit, k tomu podle nás dnes není žádný důvod. Pod Beskydy se těžit nebude,”

dodává dlouholetý bojovník proti uhelné lobby a pirátský garant pro životní prostředí Jan Nezhyba.

<img alt="Diskuze v odpoledním semináři" src="{{'uzamceni-zeme-valasske-seminar.jpg' | prepend: '/assets/img/articles/2019/uzamceni-zeme-valasske/' | relative_url}}" title="Diskuze v odpoledním semináři" />

Lukáš Černohorský (z prava) a Ivan Bartoš při diskuzi v odpoledním semináři.

A výsledek? Už v červnu by se měl ve spolupráci s Lukášem Černohorským ve Sněmovně uspořádat kulatý stůl, ke kterému společně zasednou zástupci místních samospráv, ministerští úředníci i představitelé společností OKD a Prisko. Piráti si od něj slibují, že se konečně podaří nastartovat dialog mezi beskydskými obcemi a státem jako majitelem dolu a podaří se dohodnout na konkrétních krocích, které povedou k zahájení likvidace dolu Frenštát.

V rámci letošní oslavy bylo také předáno významné ocenění „Beskydská osobnost”. Letos bylo uděleno městu Rožnov pod Radhoštěm za dlouholetou spolupráci a významnou podporu při společné ochraně Beskyd před těžaři. Ocenění v podobě dekretu a ručně kované valašky si z rukou předsedy spolku Naše Beskydy Stanislava Uruby převzal starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš.

<hr />