Frýdecko-místečtí Piráti se ocitli na ulici

Frýdecko-místečtí Piráti se ocitli na ulici

Frýdek-Místek, 22. listopadu 2018 - Ani teplota okolo nuly neodradila Frýdecko-místecké Piráty překročit svoji komfortní zónu a strávit noc venku. Nultý ročník akce pod názvem „Noc venku” Piráti zorganizovali za velké pomoci skupiny Food not Bombs. Ta lidem z ulice rozdává teplé jídlo pravidelně, nejen jako charitu, ale také jako protest proti plýtvání. Noc venku je ojedinělá kampaň, která si klade za cíl přiblížit široké veřejnosti život lidí bez domova a zprostředkovat jí zážitkovou formou „běžné fungování” člověka žijícího na ulici.

<hr>

Zastupitelka za Piráty Markéta Ubíková se na akci zastavila i se svými dětmi.

„Chtěla bych, aby si uvědomovaly, že i u nás ve městě jsou lidé, kteří musí každý den řešit otázky, které si ony normálně nepokládají: Kde budu dnes spát? Kde seženu jídlo? Budu v bezpečí?” říká.

<embed alt="Noc venku ve Frýdku-Místku" embedtype="image" format="left" id="2716" />

Předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Tichý si myslí, že právě akce jako je „Noc venku” pomáhají veřejnosti vžít se do role lidí bez domova a překonat tak některé předsudky.

„Bezdomovci jsou stejní lidé jako všichni ostatní. Bezdomovectví je těžký úděl a jeho řešení je v trpělivé sociální práci – ne v tom je vyvézt za město nebo vyhnat z veřejných prostranství.”

<img alt="Noc venku ve Frýdku-Místku" src="{{'2-noc-venku.jpg' | prepend: '/assets/img/articles/2018/noc-venku/' | relative_url}}" title="Noc venku ve Frýdku-Místku" />

Ačkoliv bylo venku teplota těsně nad nulou, večer se nesl v přátelském duchu. Atmosféru všem zpříjemňovalo teplé jídlo i kytara. Akce oficiálně skončila v 6 hodin ráno. Všichni účastníci přežili chladnou noc ve zdraví včetně jednoho pejska. Pro některé lidi náročná zkušenost, pro jiné každodenní realita.

<img alt="Noc venku ve Frýdku-Místku" src="{{'4-noc-venku.jpg' | prepend: '/assets/img/articles/2018/noc-venku/' | relative_url}}" title="Noc venku ve Frýdku-Místku" />

„Pro mě to bylo nejintenzivnějších 12 hodin letošního roku. Rozhodně zážitek a zkušenost, která mě ovlivní na hodně dlouhou dobu.”

uzavírá Pirát Leonard Varga, spoluorganizátor a zastupitel, který do rána na betonu ve spacáku vydržel.

<hr />
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.