Kampaň „Zachraň živnost“ ukazuje, že hrdinou dneška může být každý z nás

13. dubna 2020
Kampaň „Zachraň živnost“ ukazuje, že hrdinou dneška může být každý z nás

Ostrava, 13. dubna 2020 – Hrdinou dnešních dní můžeš být i TY! To je hlavní vzkaz kampaně #ZachranZivnost, kterou na sociálních sítích spustili Piráti. Vyzývají lidi k podpoře podnikatelů a drobných živnostníků, kteří v důsledku vládních opatření ze dne na den přišli o výdělek nebo v lepším případě hlásí pokles tržeb. Podobných projektů nyní v Česku přibývá. Funguje už zachranpivo.cz nebo zachranhospodu.cz.

<hr />

Cílem této výzvy je ale motivovat lidi k nákupu v jakémkoliv malém obchůdku ve svém okolí místo supermarketu, nakoupit v „okně“ kavárny nebo jiného podniku, objednat si jídlo ze své oblíbené restaurace. Prostě podpořit lokální ekonomiku a udržet cirkulaci peněz v místě, kde žijeme.

{% include image-gallery.html folder="/assets/img/articles/2020/bud-hrdina/" %}

Ještě důležitější bude tato podpora po uvolnění restrikcí. Živnostníci, kteří znovu otevřou, se budou muset otřepat z nečekaného přerušení jejich činnosti.

„Koronakrize může být příležitost přehodnotit priority. To, co se děje, nám pomáhá si uvědomit, jak důležití jsou živnostníci a malé podniky v našem okolí a jak jsme zranitelní, když závisíme na dodávkách ze zemí, jako je Čína. Velké řetězce a globální potravinové korporace bohužel postupně likvidují místní výrobce i prodejce potravin, jejich zisky ale plynou jinam. Hypermarket je vlastně takový hypermagnet. Začne na sebe vázat peníze, podnikatelské příležitosti i místní výrobu a brzy nahradí místního zelináře, železářství nebo galanterii. Pomalu se pak likviduje malý koloběh peněz a místní ekonomika, kde hokynář vydělal a vydělané utratil u souseda pekaře a pekař zase u hokynáře. Každý z nás to teď může svými každodenním drobnými rozhodnutími změnit, každý z nás může být hrdina,“

vysvětluje Zuzana Klusová, lídryně Pirátů do krajských voleb.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.