Karvinští podnikatelé mohou získat dvacet tisíc, zastupitelé schválili 2 miliony na pomoc v pandemii

Karvinští podnikatelé mohou získat dvacet tisíc, zastupitelé schválili 2 miliony na pomoc v pandemii

Karviná, 25. ledna 2021 – Karvinští zastupitelé dnes vyčlenili z rezervy města dva miliony na pomoc místním podnikatelům, které postihla vládní protipandemická opatření. Město jim pomůže formou neúčelového daru ve výši dvacet tisíc korun. Žádosti v elektronické i papírové verzi mohou od 15. února podávat všichni podnikatelé, kteří mají v Karviné sídlo nebo provozovnu a obrat do 6 milionů korun. Že přišli kvůli vládním opatření o výdělek, doloží čestným prohlášením, žádosti bude následně schvalovat komise. S návrhem přišli karvinští zastupitelé za koalici Piráti a Starostové, v komisi proto budou také zastoupeni.

<hr />

„O podpoře pro místní podnikatele jsme s vedením města jednali už na jaře, radní ale chtěli počkat na to, jakou podporu firmám poskytne stát a kraj. Následně zastupitelé vyčlenili z rezervy 20 milionů na náklady související s pandemií. Nebylo ale určeno, jak a komu budou tyto peníze poskytnuty. Jelikož při podzimní druhé vlně už bylo víc než jasné, že pro spoustu živnostníků budou další měsíce krizové, rozhodli jsme se dál nečekat a přijít za radními s vlastním návrhem,“

vysvětluje autor návrhu Petr Letocha.

Právě na něj se jako na karvinského podnikatele a zastupitele s prosbou o pomoc obrátilo hned několik karvinských firem.

„Inspirovali jsme se v Ostravě, která na pomoc podnikatelům v pandemii vydala několik milionů korun formou neúčelových darů kvůli jednoduché administraci a rychlosti pomoci. Na prosincovém zastupitelstvu jsme tedy chtěli přijít s podobným návrhem finanční podpory ve výši až 50 tisíc korun pro místní firmy do obratu 12 milionů ročně. Celkem jsme navrhovali rozdělit 4 miliony korun,“

komentuje zastupitelka Zuzana Klusová.

Vedení města záměr nakonec podpořilo a zastupitelé na návrh Rady města rozhodli podnikatele podpořit alespoň dvaceti tisíci.

„Vedení města přislíbilo, že pokud bude velký zájem, budeme jednat o další podpoře. Příjem žádostí v prvním kole skončí na konci února. Teď je důležité o podpoře podnikatele co nejlépe informovat, připravit jednoduchý formát žádosti a co nejrychleji je zpracovat. Věřím, že program bude mít úspěch a pomůže karvinským podnikatelům překonat toto těžké období. Státní podpora sice je, ale bohužel není dostatečná, mnozí na ni z různých důvodů nedosáhnou a už nemají z čeho dál fungovat,“

uzavírá Petr Letocha.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.