Kdo může za pád OKD? Komise vedená Pirátem Černohorským prošetřuje poslední dějství kauzy

20. dubna 2018
Kdo může za pád OKD? Komise vedená Pirátem Černohorským prošetřuje poslední dějství kauzy

Částku 6 miliard Kč si vyplatili akcionáři OKD v čele s Bakalou v roce 2012 na dividendách. Už o dva roky později představenstvo muselo vědět, že těžařský kolos směřuje ke krachu. To potvrdil na včerejším zasedání vyšetřovací komise k OKD insolvenční správce Lee Louda. Komise vyslechla také Romana Macháčka ze sdružení BYTYOKD.cz, který hájí zájmy nájemníků čekajících na slíbený prodej bytového fondu. Macháček upozornil na střet zájmů tehdejšího vysoce postaveného zaměstnance BIS Jana Procházky. Právě ten měl v BIS na starost ochranu ekonomických zájmů státu a měl ohlídat prodej klíčových státních podniků. Procházka měl vazby na Karbon Invest a po privatizaci se stal jeho bezpečnostním ředitelem. Podle Macháčka existuje důvodné podezření, že Evropská komise při prošetřování nedovolené podpory nedostala od státu pravdivé informace a řízení by se mělo obnovit.

„V příštím týdnu se ve věci OKD sejdu s ředitelem BIS, to bude velmi důležitá schůzka. Na začátku května mě a poslance Josefa Hájka (ANO) přijme prezident Zeman, který je ostrým kritikem Zdeňka Bakaly a mohl by mi jako vrcholný politik privatizační éry pomoci objasnit některé souvislosti a detaily,“ vysvětluje další kroky šéf komise Lukáš Černohorský.

Řešit bude v nejbližších dnech ještě prodej minoritního podílu státu v Karbon Investu v roce 2004. Vyšetřovací komise na minulém setkání zadala právničce Haně Marvanové, aby do konce července zpracovala analýzu. Ta by měla objasnit, zda prodej minoritního podílu státu společnosti Karbon Invest neprovázelo nezákonné jednání. Stát totiž nevěděl, že v pozadí už tehdy stál Bakala. Na schůzi požádal o vystoupení též zástupce společnosti Arca Capital slovenský miliardář Pavol Krúpa, který jakožto menšinový akcionář NWR nabídl vyšetřovací komisi veškeré materiály, které má k dispozici.

Spousta otazníků zatím stojí také okolo posledního dějství kauzy, krachu těžařského kolosu. Zda existuje šance, že bude Zdeněk Bakala vracet miliardové dividendy, jasné není, komise se ale i touto části kauzy důkladně zabývá. „Představenstvo OKD zřejmě nařídilo provést účetní operace, kterými navýšilo hodnotu majetku společnosti, aby si akcionáři mohli vyplatit miliardové dividendy. To je možné napadnout. Především ale musíme tyto operace zmapovat a posoudit z hlediska legislativy, zda bychom neměli provést změny v zákonech, které podobným účetním machinacím zamezí,“ doplňuje šéf komise Pirát Černohorský.

<hr />
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.