Komentář Ondřeje Polanského: Zpřísnění bodovacího systému by mělo provázet posílení dopravní policie, samo o sobě příliš nepomůže

17. srpna 2020
Komentář Ondřeje Polanského: Zpřísnění bodovacího systému by mělo provázet posílení dopravní policie, samo o sobě příliš nepomůže
<hr />

Praha, 17. srpna 2020 – Vláda dnes projednává návrh Ministerstva dopravy na úpravu bodového systému. Během tohoto volebního období byla potřeba provedení změn avizovaná již několikrát. Účelem úpravy je především snaha reagovat na řidiče, kteří se dopouštějí recidivy a vážně ohrožují bezpečnost ostatních účastníků provozu. Podstatou změny je tedy především zpřísnění stávajícího systému. To však samo o sobě ke zlepšení situace na silnicích nestačí.

Kromě restriktivních opatření je zásadní přístup například k novým řidičům, kteří by si měli osvojovat defenzivní jízdu nebo podstupovali konzultace s dopravním psychologem. Obávám se, že snížení počtu bodů u novořidičů nepřispěje ke zlepšování stavu na silnicích. Tito řidiči budou opatrnější, méně jezdit a cesta k získávání zkušeností na silnicích pro ně bude mnohem náročnější. V některých ohledech zůstal návrh na půli cesty. Za konzumaci alkoholu za volantem navrhuje odebrání 6 bodů a pokutu 7 až 25 tisíc korun. V jasných případech by přitom tyto sankce měly být vyšší.

Kromě některých aspektů, které v novele vnímám jako problematické, ale přináší i některé pozitivní změny. K přehlednosti systému přispěje jeho zjednodušení a také prvek digitalizace, kdy si bude moci každý řidič ověřit bodový stav pomocí sms zprávy nebo e-mailu.

Návrh Ministerstva dopravy považuji obecně za přínosný. K tomu, aby se však bezpečnost na silnicích reálně zlepšila, je zapotřebí nelegislativních kroků, a to v podobě spolupráce Ministerstva vnitra a Ministerstva dopravy ve prospěch posílení dopravní policie v terénu a jejího preventivního působení (namísto statického měření rychlosti). Mezi další kroky by pak měla patřit také reforma autoškol, lepší osvěta a vzdělávání řidičů.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.