Komentář Pirátek Klusové a Šípové k podání podnětu na ČOI v souvislosti s nákupem a distribucí roušek a respirátorů seniorům

24. září 2020
Komentář Pirátek Klusové a Šípové k podání podnětu na ČOI v souvislosti s nákupem a distribucí roušek a respirátorů seniorům

Ostrava, 24. září 2020 – „Včera dopoledne jsme společně s kandidátkou na senátorku Adélou Šípovou z Kladna podaly podnět České obchodní inspekci (ČOI) v souvislosti s distribucí roušek a respirátorů seniorům. Chceme mít stoprocentní jistotu, že tyto roušky a respirátory jsou pro seniory bezpečné a že splňují základní zákonné požadavky. Podnět jsme podaly po tom, co si pirátský analytický tým vyžádal expertní posouzení těchto roušek a respirátorů ze strany předních českých odborníků na zdravotnické právo z organizace Porta Medica“, vysvětluje lídryně moravskoslezských Pirátů Zuzana Klusová.

<hr />

Úryvek z posudku odborníků dokládá řadu znepokojivých zjištění:

„Z dostupných fotografií zveřejněných Českou poštou je patrné, že předmětné respirátory jsou opatřeny padělaným označením CE, je na nich uvedena technická norma pro stacionární zdroje znečišťující ovzduší, není uvedeno číslo certifikující notifikované osoby a chybí označení na obalu v češtině. U roušek zcela chybí označení CE, jakož i další povinné značení na obalu. V rozporu s pokyny výrobce je otevíráno originální balení a následně dochází k další distribuci.“

Závažná pochybení při distribuci roušek a respirátorů ve svém stanovisku popsal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), na což ministr Hamáček reagoval tím, že na tento úřad podá trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy či pro obecné ohrožení. Pro běžného občana či seniora je tato situace zcela nepřehledná.

Na náš podnět mimo jiné reagovala včera večer na svých stránkách ČOI. Ačkoliv ministr Hamáček přímo uvedl, že kontrolním orgánem pro tuto distribuci je ČOI, tak tento úřad sdělil, že opak je pravdou. Navazuje tak i na spor ministra Hamáčka se SÚKL, zdali se jedná o osobní pomůcky nebo zdravotnický materiál (dle toho se určují zákonné povinnosti a kontrola).

Ministerstvo vnitra zaslalo pirátskému analytickému týmu výsledky základního testování těchto respirátorů, což by mohlo situaci uklidnit. Zároveň ovšem ministerstvo přiznalo, že tyto respirátory pořád ještě nemají hotový CE certifikát, který by dokládal, že respirátory prošly komplexním testováním.

Senioři jsou rizikovou skupinou v době pandemie a pozorování těchto hádek a zmatků jim rozhodně nepomůže. Koneckonců stres a nejistota jsou pro jejich zdraví rovněž nebezpečné. Očekáváme, že zástupci vlády konečně vyloží karty na stůl a otevřeně přiznají, jak to bylo s distribucí roušek a respirátorů seniorům.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.