Moravskoslezští Piráti mají devět krajských zastupitelů a míří do opozice

Moravskoslezští Piráti mají devět krajských zastupitelů a míří do opozice

Ostrava, 6. října 2020 – Z nuly na devět. Tak si v Moravskoslezském kraji polepšili Piráti v počtu mandátů v krajském zastupitelstvu. Volební zisk 11,86% zajistil Pirátům třetí nejlepší výsledek v kraji a devět zastupitelských křesel. Zvítězilo hnutí ANO, druhá skončila koalice ODS + TOP 09. Tato uskupení se v rekordním čase dohodla na koaliční spolupráci v podobném jako předvolebním složení – ANO, ODS + TOP 09 a KDU-ČSL, a překvapivě přizvali i ČSSD, jejíž volební výsledek nijak přesvědčivý nebyl. Piráti tak končí v opozici, ve které rozhodně chtějí být slyšet.

<hr/>

„Musím říct, že rychlost a způsob povolebních jednání mne překvapily. I když jsme měli třetí nejlepší výsledek v kraji, nikdo s námi oficiálně nevyjednával, jediné jednání iniciovalo hnutí v ANO v momentě, kdy už byla budoucí koalice ‘upečena’. Je jasné, že karty byly předem rozdány a čekalo se jen na to, zda to získaná procenta dovolí. My se těšíme na práci v opozici, já sama mohu ze zkušenosti z komunálu potvrdit, že se dá spoustu věcí ovlivnit i odsud,“

komentuje vznikající „staronové“ vedení kraje volební lídryně a budoucí krajská zastupitelka Zuzana Klusová.

Kromě spolupráce s ČSSD u Pirátů budí otazníky i plánované rozdělení některých gescí na krajském úřadě. Transformaci průmyslu a alokaci miliardových částek by měl dostat na starost právě sociální demokrat Petr Kajnar, člověk, který jako primátor nezvládl uhlídat stamiliony. Korupční kauza lobbisty Dědice z doby, kdy byl Kajnar ve vedení města, ještě ani nebyla soudně dořešena. Životní prostředí by pak mělo připadnout Zdence Němečkové Crkvenjaš, lékařce, která zřejmě specialistkou na tuto oblast nebude. Svědčí to o tom, jak vysokou důležitost těmto gescím vedení kraje přisuzuje.

„Naopak oceňujeme vstřícnost kraje v případě obsazení míst ve výborech a komisích. Vyhověli naší preferenci obsazení pozice předsedy výboru pro životní prostředí a já se této pozice ráda ujmu, protože oblast životního prostředí je pro nás prioritou,“

dodává Zuzana Klusová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.