Naše nájemce musíme podržet, druhá vlna pandemie je může položit na lopatky

Naše nájemce musíme podržet, druhá vlna pandemie je může položit na lopatky

Ostrava, 14. října 2020 – Scénář z jara se opakuje, kvůli nouzovému stavu a nařízení vlády zavírá řada nájemců z centra Ostravy své provozovny. Městský obvod ale nic neponechal náhodě a na různé varianty vývoje se v uplynulých měsících připravoval. Teď může s klidným svědomím vytáhnout předjednané a předpřipravené postupy ze šuplíku. I přesto, že je část vedení obvodu v karanténě, proběhlo tento týden online jednání, kde se zástupci koalice dohodli na možnosti finanční výpomoci drobným podnikatelům.

<hr />

„Řešili jsme finanční situaci obvodu, rozpočtovou kondici, která je stejně jako všude jinde vážná. V oblasti nebytového fondu, který mám v gesci, budeme muset reagovat na výpadky příjmů našich nájemců a dál bojovat o přežití obchodu a služeb v našem obvodu. Pokud nynější výzvu nezvládneme, pak by veškerá práce a společné úsilí vynaložené v posledním půl roce, přišly vniveč. A to nesmíme připustit,“

je přesvědčen místostarosta David Witosz.

V nejbližších dnech proto rada postupně projedná materiály, které by měly nájemcům obvodu MOaP pomoci překonat druhou vlnu pandemie. Jedná se o více než 240 nájemců, kterým je radnice připravena podat pomocnou ruku.

„Věřím, že zkušenost z první vlny přispěla ke zvýšení naší vzájemné důvěry a taky je přesvědčila o správnosti našeho postupu. Naše rozvážnost, práce s daty a trpělivost se vyplatila a přinesla možnost čerpat nemalé prostředky na kompenzacích od státu a v součtu znamenala pro naše nájemce dokonce vyšší objem finanční pomoci. Řada jiných obvodů na tuto formu pomoci díky odlišnému postupu nedosáhla a jejich kompenzace šly čistě z rozpočtu města,“

vysvětluje David Witosz.

Vedení obvodu jednalo o aktuální situaci ještě před včerejším prohlášením ministra zdravotnictví o restriktivních opatřeních a dnešním oznámení o chystaných kompenzacích státu. Již od 13. 10. je tak materiál nahrán do systému a připraven k projednání na příštím jednání rady. Protože kdo je připraven, není překvapen.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.