Nic jako nezávadný dým neexistuje, říká Pirát Nezhyba k požáru v ostravském SUEZu

Nic jako nezávadný dým neexistuje, říká Pirát Nezhyba k požáru v ostravském SUEZu

Ostrava, 14. června 2019 – Černý dým, zápach a nebezpečné zplodiny vylekaly už potřetí během června Ostravany i lidi z přilehlých obcí. Požár tentokrát vypukl v ostravské spalovně poblíž dálnice D1 vedoucí na Bohumín. Na vině bylo údajně samovznícení sodíku v blíže nespecifikovaném odpadu. Mluvčí spalovny uvedla, že do vzduchu ani vody neunikly nebezpečné látky.

<hr />

„Obávám se, že vyjádření SUEZu je pouze nervózní výmluva. Nic jako nezávadný dým, který uniká mimo filtrační zařízení, zkrátka neexistuje. Pokud se nedozvíme, jaké konkrétní odpady hořely, můžeme tato prohlášení pokládat pouze za chlácholení laické veřejnosti,“

říká garant pirátského programového bodu Životní prostředí Jan Nezhyba.

Spalovna se má v blízké budoucnosti rozšiřovat. Piráti dlouhodobě upozorňují na problematické aspekty, které se s tím pojí. Havárie související s podobnými technologiemi dávají za pravdu obavám místních obyvatel.

„Nebezpečný odpad nemá své označení nadarmo. Při jeho hoření se tak logicky uvolňují škodlivé látky. Pokud SUEZ neprovedl měření, nemůže s jistotou tvrdit, že nedošlo k úniku nebezpečných látek,“

komentuje situaci Zuzana Klusová ze sdružení Karvinsko, které proti záměru rozšiřování spalovny aktivně vystupovalo již v minulosti.

„Soužití takovýchto technologií s lidmi není a zpravidla ani nemůže být bez problémů a rizik. Požár SUEZu je další rána pro čistotu ovzduší v už tak zuboženém regionu,“

uzavírá zastupitel Bohumína Daniel Galuszka.

<hr />
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.