Nic jako nezávadný dým neexistuje, říká Pirát Nezhyba k požáru v ostravském SUEZu

Nic jako nezávadný dým neexistuje, říká Pirát Nezhyba k požáru v ostravském SUEZu

Ostrava, 14. června 2019 – Černý dým, zápach a nebezpečné zplodiny vylekaly už potřetí během června Ostravany i lidi z přilehlých obcí. Požár tentokrát vypukl v ostravské spalovně poblíž dálnice D1 vedoucí na Bohumín. Na vině bylo údajně samovznícení sodíku v blíže nespecifikovaném odpadu. Mluvčí spalovny uvedla, že do vzduchu ani vody neunikly nebezpečné látky.

<hr />

„Obávám se, že vyjádření SUEZu je pouze nervózní výmluva. Nic jako nezávadný dým, který uniká mimo filtrační zařízení, zkrátka neexistuje. Pokud se nedozvíme, jaké konkrétní odpady hořely, můžeme tato prohlášení pokládat pouze za chlácholení laické veřejnosti,“

říká garant pirátského programového bodu Životní prostředí Jan Nezhyba.

Spalovna se má v blízké budoucnosti rozšiřovat. Piráti dlouhodobě upozorňují na problematické aspekty, které se s tím pojí. Havárie související s podobnými technologiemi dávají za pravdu obavám místních obyvatel.

„Nebezpečný odpad nemá své označení nadarmo. Při jeho hoření se tak logicky uvolňují škodlivé látky. Pokud SUEZ neprovedl měření, nemůže s jistotou tvrdit, že nedošlo k úniku nebezpečných látek,“

komentuje situaci Zuzana Klusová ze sdružení Karvinsko, které proti záměru rozšiřování spalovny aktivně vystupovalo již v minulosti.

„Soužití takovýchto technologií s lidmi není a zpravidla ani nemůže být bez problémů a rizik. Požár SUEZu je další rána pro čistotu ovzduší v už tak zuboženém regionu,“

uzavírá zastupitel Bohumína Daniel Galuszka.

<hr />
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Bude mít ještě ve školách kdo uklízet? Díky škrtům v rozpočtu hrozí ochromení provozu škol

Bude mít ještě ve školách kdo uklízet? Díky škrtům v rozpočtu hrozí ochromení provozu škol

Už více než půl roku se řeší finance na platy zaměstnanců ve školách. V listopadu proběhla první celorepubliková stávka zaměstnanců, po které školy dostaly od vlády některé přísliby – zejména 130% platu pro učitele a zrušení pouze neobsazených pozic nepedagogických zaměstnanců. A ve středu 7. února konečně dostaly školy rozpočty na platy svých zaměstnanců pro rok 2024. Výsledkem byl šok a rozčarování na ředitelských pozicích, které v pátek deklarovala tisková zpráva Asociace ředitelů základních škol. Co přesně se ředitelé dozvěděli a co to pro školy bude znamenat, si ukážeme v následujícím článku.

Piráti z Moravskoslezského kraje si zvolili nové předsednictvo

Piráti z Moravskoslezského kraje si zvolili nové předsednictvo

Ostrava, 5. listopad 2023 - Moravskoslezští Piráti si na konci listopadu zvolili nové vedení. Pozici předsedy obhájil Rostislav Řeha, místopředsedy se stali Jakub Ježíšek, Jakub Vontroba, Pavel Kořízek a Michaela Davidová. Nové předsednictvo se shodlo na prioritách, které hodlá realizovat v rámci svého dvouletého mandátu. Jedná se především o řádnou přípravu a průběh kampaně do Europarlamentu a krajských voleb 2024, aktivizaci a rozvoj členské základny a posílení brandu a mediální prezentace Pirátů v Moravskoslezském kraji.