Opavský primátor naděluje „Ježíška“ svým věrným, aby mohl v klidu vládnout. Další dva zástupce Pirátů to stálo post v čele komisí

23. prosince 2020
Opavský primátor naděluje „Ježíška“ svým věrným, aby mohl v klidu vládnout. Další dva zástupce Pirátů to stálo post v čele komisí

Opava, 23. prosince 2020 – Na prosincovém zasedání zastupitelstva si koalice prosadila schválení vyšších odměn pro členy komisí a výborů, které nahrává kumulaci funkcí a zvýhodňuje členy, kteří jsou zároveň členy rady města a někdy i dalších orgánů. Nikoho by v tu chvíli nenapadlo, že primátor půjde ještě dál a bude pokračovat v uplácení jak členů koalice, tak i některých opozičních zastupitelů. Jak je zřejmé z posledního jednání rady města, Tomáš Navrátil se chce za každou cenu udržet v primátorském křesle a neomezeně vládnout. Svou podporu a křehkou koaliční většinu si tak kupuje rozdělováním placených pozic.

<hr />

Rada města minulý týden odvolala z čela komisí další „nepohodlné“ a novými předsedy se stali, jak jinak, členové vládnoucí koalice. Z pozic předsedů komisí byli bez jakékoliv minimální slušné komunikace odvoláni Petr Kunze z Kulturní komise a Karel Záleský z Komise pro urbanismus a investice. Podobně dopadli i někteří členové dalších opozičních stran, kteří se primátorovi nehodí do krámu. Aby toho nebylo málo, v některých komisích došlo k navýšení počtu členů, což pro Opavu bude znamenat další významné navýšení výdajové strany rozpočtu. Připomeňme, že již předchozí změna v odměňování členů komisí a výborů znamená navýšení o 400 000 korun.

O tom, že je celá záležitost pouze účelová, svědčí i opakované stručné a nicneříkající zdůvodnění změn na postech v komisích v jednotlivých materiálech z rady. Celá důvodová zpráva u každého z nich zní: „Změna ve složení komise.“

Některé komise byly navýšeny i o dva lidi s tím, že se v nich překvapivě objevili samotní radní, takže podle nových pravidel se jim budou kumulovat funkce radních, předsedů nebo členů jedné, či více komisí. A s tím se opět navýší jejich odměny. Navíc zřejmě většina z nich disponuje superschopnostmi, jinak si lze těžko představit, jak mohou při svém pracovním vytížení odpovědně vykonávat funkci radních nebo zastupitelů a k tomu ještě působit ve dvou až třech komisích.

Připomeňme, že nedávno byl z vedení Komise pro občanské obřady odvolán také Jan Kunze, který patří k nejoblíbenějším oddávajícím. Stejně jako v jeho případě ani tady nečekejte, že by pirátským předsedům někdo za jejich práci v komisích poděkoval nebo je snad o tomto kroku nějak informoval.

„Když jsem na posledním jednání zastupitelstva kritizovala způsob komunikace a postup při změnách v poradních orgánech, ptala jsem se, jestli máme čekat ještě nějaké další změny v obsazení komisí a výborů. Primátor mě ujišťoval, že ne. Po své zkušenosti z působení na pozici náměstkyně, kde jsem se s jeho změnami v rétorice a názorech setkávala téměř denně, mě vlastně tento veletoč nijak nepřekvapuje. I tak ale zamrzí, že něco takového zbytek koalice za úplatné uhnízdění se ve funkcích toleruje. Obzvlášť zklamaná jsem u těch subjektů, kde jsem vnímala silné programové průniky. Tento vývoj nás jen utvrzuje v tom, že odchod Pirátů z koalice byl správný,“

komentovala rozhodnutí Rady města Pirátka Hana Brňáková.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.