Ostrava s cizinci nepočítá? Pirát David Witosz upozornil na chybu v přerozdělování peněz městským obvodům

8. prosince 2021
Ostrava s cizinci nepočítá? Pirát David Witosz upozornil na chybu v přerozdělování peněz městským obvodům

Ostrava, 8. prosince 2021 – Zastupitelé města Ostravy dnes odsouhlasili nenápadnou, ale poměrně zásadní změnu ve statutu města Ostravy. V části týkající se přerozdělování peněz městským obvodům byl pojem „obyvatel“ nahrazen pojmem „občan“. Tato zdánlivě kosmetická úprava v praxi znamená, že se nezapočítávají cizinci s trvalým nebo dlouhodobým pobytem. Na problém už před 9 měsíci upozornil radní a zároveň místostarosta centrálního obvodu David Witosz. Všiml si totiž, že se peníze městským obvodům dělí podle počtu občanů, ačkoliv ve statutu je jasně uvedeno dle počtu obyvatel. Chyba, kterou to způsobilo při přerozdělování prostředků, činila zhruba 6 milionů korun.

<hr />

„V Ostravě žije asi 11 000 cizinců s trvalým nebo dlouhodobým pobytem. Většinu tvoří pracující Slováci, Poláci nebo Vietnamci a nejvíce jich bydlí v obvodu Vítkovice, Moravské Ostravě nebo Jihu. Neměli bychom tyto lidi ignorovat ani při rozdělování peněz. Z mého pohledu není správné napravit chybu tím, že ji legalizujeme. Což se bohužel dnes i přes náš nesouhlas stalo. Těší mě, že se o problému diskutovalo a pan primátor slíbil znovu řešit vzniklou situaci hned z kraje následujícího roku,“

vysvětluje David Witosz.

Primátor Tomáš Macura upozornil na fakt, že by se musel teď na konci roku přepracovat rozpočet a to by byl pro většinu starostů městských částí problém.

„Uvědomuji si, že by to pro některé starosty mohl být problém, na druhou stranu takto účelově měnit statut je pro mě nepřijatelné. Ostrava se v tuto chvíli stává raritou široko daleko. Podle toho, co jsem zjistil, neexistuje žádné jiné statutární město, které by rozdělovalo peníze pouze podle občanů ČR. Koneckonců i stát přerozděluje prostředky měst a obcí podle počtu obyvatel. Všude se s tímto pojmem, a tedy s cizinci, počítá. Vysíláme tak signál, který se mi prostě nemůže líbit,“

dodává David Witosz.

Ten se snažil téma vyřešit na statutovém výboru, který se ovšem konal až v listopadu, kdy už byl poměrně značný tlak na dokončení rozpočtu. Většina členů výboru tak nakonec podpořila ad hoc návrh starosty Slezské Ostravy Richarda Vereše uvést do souladu současnou praxi a statut. Tedy pouze pojem obyvatel nahradit pojmem občan.

„Tento návrh nebyl ovšem nijak odargumentován ani zdůvodněn. Z mého pohledu se celá věc měla řešit úpravou rozpočtu a nikoliv statutu. Ten byl v pořádku. Teď je sice formálně vše v souladu, věcně jsme se ale rozhodli změnit statut kvůli chybě tak, že ignoruje tisíce obyvatel, kteří tady s námi žijí a odvádí daně,“

uzavírá ostravský radní.

Přes poměrně dlouhou a bouřlivou diskuzi nakonec návrh zastupitelé prohlasovali. Proti byli pouze 3 zastupitelé za Piráty, 8 zastupitelů se zdrželo a 8 nehlasovalo.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Bude mít ještě ve školách kdo uklízet? Díky škrtům v rozpočtu hrozí ochromení provozu škol

Bude mít ještě ve školách kdo uklízet? Díky škrtům v rozpočtu hrozí ochromení provozu škol

Už více než půl roku se řeší finance na platy zaměstnanců ve školách. V listopadu proběhla první celorepubliková stávka zaměstnanců, po které školy dostaly od vlády některé přísliby – zejména 130% platu pro učitele a zrušení pouze neobsazených pozic nepedagogických zaměstnanců. A ve středu 7. února konečně dostaly školy rozpočty na platy svých zaměstnanců pro rok 2024. Výsledkem byl šok a rozčarování na ředitelských pozicích, které v pátek deklarovala tisková zpráva Asociace ředitelů základních škol. Co přesně se ředitelé dozvěděli a co to pro školy bude znamenat, si ukážeme v následujícím článku.

Piráti z Moravskoslezského kraje si zvolili nové předsednictvo

Piráti z Moravskoslezského kraje si zvolili nové předsednictvo

Ostrava, 5. listopad 2023 - Moravskoslezští Piráti si na konci listopadu zvolili nové vedení. Pozici předsedy obhájil Rostislav Řeha, místopředsedy se stali Jakub Ježíšek, Jakub Vontroba, Pavel Kořízek a Michaela Davidová. Nové předsednictvo se shodlo na prioritách, které hodlá realizovat v rámci svého dvouletého mandátu. Jedná se především o řádnou přípravu a průběh kampaně do Europarlamentu a krajských voleb 2024, aktivizaci a rozvoj členské základny a posílení brandu a mediální prezentace Pirátů v Moravskoslezském kraji.