Ostravica-Textilia vstává z popela, přispěli k tomu i Piráti

Ostravica-Textilia vstává z popela, přispěli k tomu i Piráti

Ostrava, 1.prosinec 2021 – Další krok k záchraně ostravské ikony – módního domu Ostravica-Textilia je tady. Po neuvěřitelných 21 letech peripetií dochází ke zlomovému okamžiku – projekt získal stavební povolení a rekonstrukce může začít. Začalo výběrové řízení na dodavatele stavebních prací, ty by mohly být zahájeny již počátkem příštího roku, hotovo má být v polovině roku 2023. V Nové Ostravici má vzniknout centrum kreativního průmyslu doplněné o gastronomické zázemí, hudební klub nebo divadelní a konferenční sál.

<hr />

Piráti o zachování této památky usilují od začátku svého působení a je to pro ně obrovské zadostiučinění. Dlouholetým bojovníkem za ostravskou perlu Textilii je Pirát Lukáš Černohorský, který byl již v roce 2012 jedním z iniciátorů petice za její záchranu a spoluorganizoval podpůrné demonstrace. Právě pohnutý osud módního domu ho motivoval zabývat se zákony k ochraně památek a kulturního dědictví, po celou dobu svého působení ve Sněmovně usiloval o novelu památkového zákona.

„Mám obrovskou radost z toho, že se po těch letech konečně podařilo dosáhnout něčeho, po čem jsme roky volali – získání stavebního povolení a zahájení přestavby. Věřím, že už nic nebrání tomu, aby tato ojedinělá památka dostala nový kabát a mohla znovu ožít. Plánovaný koncept vypadá slibně a myslím, že si ho toto místo i veřejnost zaslouží.“

komentuje dnešní dobrou zprávu Lukáš Černohorský.

Společně s ním stáli u zrodu iniciativy za záchranu všech tří historických budov také další Piráti - milovník architektury a urbanismu Ondřej Polanský a grafik a umělec Jaroslav Němec, který je místopředsedou spolku Kabinet architektury. Oba se dlouhodobě věnují občanským aktivitám za zlepšování veřejného prostoru, spolupracovali například při tvorbě Databáze uměleckých děl v architektuře a veřejném prostoru města Ostravy.

„Budova Textilie stojí přímo naproti našeho Ostravského pirátského centra. Její neutěšený stav jsem si tak připomínal častěji, než bych sám chtěl. O to víc mě těší, že již brzy budu snad cestou za kolegy míjet lešení, sledovat hemžení stavebníků a slyšet hluk z probíhající rekonstrukce. Po těch dlouhých letech frustrace a beznaděje je to skvělá zpráva,“

neskrývá nadšení z nové situace kolem historické památky Ondřej Polanský.

„V Ostravě již sice nebydlím, ale Ostravica je stále moje srdcovka. V roce 2012 jsme spolu s Lukášem, Ondrou a dalšími podporovateli spojili síly a založili jsme Petiční výbor za záchranu tří budov Ostravice-Textilie. Ta od Felixe Neumanna měla být v té době dokonce zbourána. Píše se rok 2021 a otevírá se další, doufám, že nadějná, etapa tohoto historického skvostu Ostravy,“

dodává Jaroslav Němec.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.