Piráti odmítají spolupráci s nedemokratickými stranami, krajské fórum vyzývá k odstoupení od deklarace

Piráti odmítají spolupráci s nedemokratickými stranami, krajské fórum vyzývá k odstoupení od deklarace

Ostrava, 10. září 2020 – Piráti pro Kopřivnici musí odstoupit od koaliční deklarace, kterou před dvěma týdny podepsali. Rozhodlo o tom fórum Pirátů v Moravskoslezském kraji ve včerejším hlasování. Když kopřivničtí Piráti podpořili současného starostu, obsadili místo jednoho radního a podepsali deklaraci o přijetí odpovědnosti za správu města, snesla se na hlavu Pirátů v kraji lavina kritiky. Jeden ze signatářů dohody totiž figuruje na kandidátní listině SPD a Piráti, jak je známo, užší spolupráci s touto nedemokratickou stranou odmítají. Celá situace vznikla především špatnou komunikací kopřivnické buňky s předsednictvem krajského sdružení, deklarace byla totiž podepsána bez jeho vědomí. Člen Pirátů pro Kopřivnici Ladislav Stehlík, který deklaraci podepsal, teď musí na základě hlasování krajského fóra od deklarace odstoupit.

<hr />

Situace ve vedení města Kopřivnice vůbec není jednoduchá. Po několikátém vypovězení smluv mezi členy vedení města ze začátku roku se ukázalo, že spolupráce vedoucích stran je velmi problematická.

„Vznikly tady dva hlavní proudy. Stávající starosta Kopečný (ODS) byl pod tlakem prvního místostarosty Hanuse (ODA - KK), který rovněž usiloval o pozici starosty. V tomto sporu jsme se postavili za stávajícího pana starostu. Jeho oponent Adam Hanus o naši důvěru přišel, když se ukázalo, že město bez výběrového řízení zadalo zpracování dokumentů města společnosti, která vytvářela (ODA - KK) předvolební kampaň. Jako podmínku pro podpis deklarace jsme navrhli zrušení funkce třetího místostarosty, která byla opětovně zřízena po volbách 2018, tato funkce tak již neměla být dále obsazena. Město tím mělo ušetřit asi dva a půl milionů korun,“

popisuje složitou situaci na kopřivnické radnici a motivy podpory stávajícího starosty Ladislav Stehlík.

O nešťastném podpisu deklarace vedli Piráti v kraji otevřenou debatu, lidé z krajského předsednictva se sešli s kopřivnickými Piráty i s tamním starostou.

„Okolnosti podpory současného starosty jsou svým způsobem pochopitelné a našim lidem v Kopřivnici jejich roli nijak nezávidím. Snažili se o stabilizaci vedení města, které dlouhodobě nefunguje, což narušuje i chod úřadu. Nicméně zde došlo k pochybení a překročení kompetencí, podpis dohody si měli nechat posvětit krajským sdružením. To by s podílem na vedení města s podporou SPD nesouhlasilo, to vyplynulo i ze včerejšího hlasování. Vyzýváme tedy našeho zastupitele Ladislava Stehlíka, aby od deklarace odstoupil,“

dodává předseda krajského sdružení Jiří Demel.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.