Projednávání okolností prodeje Dukelských kasáren na opavském zastupitelstvu – přísně tajné???

27. listopadu 2020
Projednávání okolností prodeje Dukelských kasáren na opavském zastupitelstvu – přísně tajné???

Opava, 27. listopadu 2020 – Včerejší mimořádné zastupitelstvo města Opavy, jehož jediným bodem byl kontroverzní postup při prodeji části Dukelských kasáren, zřejmě podléhalo nejvyššímu stupni utajení. Vedení města totiž bez jakéhokoliv smysluplného zdůvodnění zrušilo obvyklý online přenos ze zastupitelstva. Občané města, kteří byli zvyklí sledovat živý stream ze zasedání zastupitelstva, tak tentokrát měli smůlu. Zda je toto omezení přístupu k informacím výjimkou nebo se s online přenosy máme rozloučit natrvalo, to nikdo neví. Nová koalice tak každopádně dává jasný vzkaz svým občanům: Vládneme, nerušit!

<hr />

Otevřená radnice, transparentnost a přístup k informacím pro všechny. To jsou jedny z programových priorit Pirátů a nejinak tomu je i v Opavě. Když byli opavští Piráti ještě součástí vedení města, povedlo se jim prosadit zavedení streamu ze zastupitelstva jako běžnou součást moderního řízení města.

„To, že stávající vedení města obvyklý online přenos zrušilo, navíc bez jakéhokoliv předchozího upozornění, nás nemile překvapilo. Navíc ještě v současné situaci, kdy je z důvodu epidemie doporučováno omezit osobní kontakt a co nejvíc aktivit realizovat distančně, považujeme takový krok za nepřijatelný,“

rozhořčeně komentovala rozhodnutí města opoziční zastupitelka Hana Brňáková.

A jak svým způsobem „neveřejné“ zastupitelstvo probíhalo? Možná i díky absenci kamer se opavský primátor kontroloval méně než obvykle a po vzoru nejvyššího šéfa ve sněmovně povolil uzdu svému naturelu. Po bouřlivé rozpravě, ignoraci řádného přihlášení občana do rozpravy, zastupitelstvo nakonec po dvojím hlasování ani nepřijalo usnesení „zastupitelstvo bere na vědomí“.

„Za dobu mého desetiletého působení v zastupitelstvu si nepamatuji, aby občanovi, který není občanem města, nebylo umožněno vystoupit v rozpravě. Včera k tomu po přehlasování koalicí došlo. Jedná se o zásadní precedens na půdě opavského zastupitelstva. Je třeba být na pozoru, aby se takové umlčování ‚nepohodlného hlasu lidu‘ nestalo běžným nástrojem pro pohodlné vládnutí,“

dodala Hana Brňáková.

Tyto okolnosti ještě přispěly k již tak vyhrocené atmosféře při projednávání jediného bodu – nejasného postupu při prodeji části Dukelských kasáren. Rozpor a připomínky ze strany zastupitelů byly především v procesních věcech při postupu prodeje tak významné lokality a majetku. Ty by měly být nejen v souladu s legislativou a vnitřními předpisy úřadu, ale i s principy dobré správy.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.