Tiskové prohlášení k projektu splavnění Odry

Tiskové prohlášení k projektu splavnění Odry

Ostrava, 22. dubna 2022 – V návaznosti na včera zveřejněné informace serveru zdopravy.cz, který informuje o pokračování projekčních příprav na splavnění řeky Odry vydává Pirátská strana v Ostravě následující tiskové prohlášení.

<hr />

Ostravští Piráti vyzývají Martina Kupku z ODS a Ministerstvo dopravy k okamžitému ukončení příprav na splavnění řeky Odry do Ostravy. Plánovaná stavba bude mít obrovské negativní důsledky pro Ostravu, ekosystém i životní prostředí řeky Odry. Zveřejnění záměru v předvečer Dne Země považujeme za naprostý výsměch nejen všem ochráncům přírody, ale i všem obyvatelům Ostravy, jejich dětem a budoucím generacím.

Ostravští Piráti podniknou všechny možné kroky, aby obřím tankerům na nábřeží Ostravy, zničení koryta řeky Odry a ekologické katastrofě v oblasti meandrů zabránili.

Ostravští Piráti důrazně odmítají účelovou argumentaci Ministerstva dopravy, že splavnění je výhodné kvůli energetické bezpečnosti města. Pokud chce Ministerstvo dopravy opravdu zajistit rychlou a efektivní přepravu mezi Ostravou a Polskem, může zrychlit výstavbu vysokorychlostních tratí, které ostravští Piráti dlouhodobě prosazují, a uvolnit tak kapacity pro nákladní dopravu na železnici. Druhá varianta je výstavba připraveného plynovodu z Polska. Obojí bude levnější, rychlejší a mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí.

Ostravští Piráti již včera v podvečer iniciovali telekonferenci s Ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem, a požádali ho, aby apeloval na premiéra Fialu, aby jeho vláda realizovala politiku “šetrné vodní dopravy na stávajících tocích”, jak se sama zavázala v programovém prohlášení. Podle nejnovějšího sdělení Ivana Bartoše, které mají ostravští Piráti k dispozici, resort Ministra pro místní rozvoj nebude ve vládě podporovat žádné industriální využití toků ani žádné stavební práce na projektu splavnění.

Pokud má vláda dostatek peněz na přípravu první části megalomanského snu prezidenta Zemana, navrhují ostravští Piráti využít tyto prostředky mnohem účelněji na výstavbu páteřních dopravních tepen a železnice.

Piráti Ostrava

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.