Vesmír není tak daleko, jak se zdá,“ říká autorka kosmického programu Veronika Murzynová

Vesmír není tak daleko, jak se zdá,“ říká autorka kosmického programu Veronika Murzynová

Ostrava, 21. května 2021 – Možná taky patříte k těm, kteří si pod pojmem Vesmír představí vzdálené galaxie, astronauty nebo cestování na Mars. Vesmír a kosmické aktivity se nás ale dotýkají mnohem víc, než se zdá, jsou běžnou součástí našich životů, třeba když vezmeme do ruky mobil a zapneme navigaci. Bez schopnosti pozorovat Zemi z oběžné dráhy bychom nikdy neměli přesné a aktuální mapy, nerozuměli bychom klimatickým změnám ani vhodným způsobům jejich řešení. Pozorování Země nám nabízí možnost studovat vodu v krajině, stav úrody nebo zefektivnit práci zemědělců. Věda, výzkum a kosmický průmysl jsou příležitostí pro rozvoj a udržitelnost české ekonomiky, ale i pro sjednocující inspiraci celé společnosti. O tom je přesvědčena ostravská zastupitelka Veronika Murzynová, rodačka z Orlové, která vystudovala astrofyziku a u Pirátů má na starosti kosmický program. Nedávno se také účastnila Evropské meziparlamentární vesmírné konference, kde již třetím rokem prezentovala stav českého kosmického sektoru.

<hr />

„Baví mě prolínat politiku na všech úrovních, o což se snažím v dopravním týmu poslance Ondřeje Polanského. Podařilo se nám vytvořit samostatný programový bod ke Kosmickému programu, na který jsem hodně hrdá. Česká republika jako země špičkové vědy má na to, být zemí inovací a silných vizí – mozkovnou místo montovny, kde se lidé strachují o práci kvůli automatizaci,“

říká Veronika, která při povídání o Vesmíru září jako kometa.

Silná vědecká a průmyslová základna pro kosmické instrumenty je zdrojem dlouhodobě udržitelných pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou. Kosmické aktivity vzdáleně dohlíží na naše bezpečí - umožňují krizové řízení v případě přírodních katastrof, jejich sledování a vyhodnocování, přinášejí technologie s civilním i vojenským využitím. Satelitní technologie přispívají k efektivnější, bezpečnější, udržitelnější a ekologičtější dopravě - navigace, řízení provozu, kontrola infrastruktury či rychlé zásahy při dopravních nehodách, to vše dělá naše cestování více „smart“. Společný kosmický prostor také vyžaduje prohlubování současné globální spolupráce a rozvoj nových formátů kooperace.

„Každá koruna investovaná do prostoru vysoko nad našimi hlavami se vrací zpět až v desetinásobné míře, na výsledku vesmírných aktivit je závislých až 60 procent ekonomiky. Tento zdánlivě vzdálený sektor dopravy je tak unikátním nástrojem pro udržitelnou a bezpečnou budoucnost,“

uzavírá Veronika.

Veronika Murzynová - zastupitelka města Ostravy, tajemnice resortního týmu Dopravy, specialistka kosmického programu. Studovala astrofyziku v Brně a Londýně a její celoživotní láskou jsou sci-fi literatura, angličtina, bojová umění a nové technologie. V mezičase studuje mezinárodní vztahy a vzácné volné dny tráví nejraději v horách a lesích mimo civilizaci, nejčastěji se svým psem Lokim.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.