Zdeněk Bakala se objevil v Praze, k výslechu kvůli kauze OKD se ale nechystá

Zdeněk Bakala se objevil v Praze, k výslechu kvůli kauze OKD se ale nechystá

Ostrava, 10. června 2021 – Zdeněk Bakala po dlouhé době zavítal zpět do Česka. Přijel do Prahy jako celebrita a mecenáš podporující studenty v rámci nadace Bakala Foundation. Když se ho před třemi lety snažil šéf vyšetřovací komise Lukáš Černohorský přimět vypovídat ohledně kauzy OKD, Zdeněk Bakala se nedostavil. Přesto tvrdí, že má svědomí čisté. Policie ho dodnes k výslechu nepředvedla a už ani nepředvede. Přestože komise shromáždila tisíce stran důkazů a svědectví, policie v březnu letošního roku případ údajného vytunelování odložila. Nepotvrdilo se, že by došlo k trestnému činu. Část vyšetřování ale ještě probíhá.

<hr />

Ostravsko-karvinským regionem stále rezonuje související kauza převodu 40 tisíc bytů OKD, které měly být odprodány nájemníkům za nízké ceny, nakonec je ale zpeněžil právě Bakala, který si na dividendách vyplatil několik miliard podobně jako jeho následovníci. Dnešní vlastník bytů společnost Heimstaden je stejně jako jeho předchůdci Residomo či RPG v našem kraji největším vlastníkem bytového fondu a do značné míry v některých městech určují výši nájemného.

„Stát měl do konce roku 2018 velkou šanci pokusit se získat zpět své byty. Bohužel se ale rozhodl šanci nevyužít. Komise shromáždila dostatek podkladů, které potvrzují, že byly byty v roce 1990 ze státního majetku do společnosti OKD převedeny v rozporu s předpisy. Podle právních analýz, které si komise nechala zpracovat, mohl být tedy převod majetku neplatný. Komise tedy požádala Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových i Ministerstvo financí ČR, aby podalo určovací žalobu ještě do konce roku 2018, kdy by ještě byla její naděje na úspěch výrazně vyšší. V případě úspěšné žaloby by byty připadly státu. Obě instituce ale podat žalobu tehdy odmítly. Udělali jsme, co se dalo, nyní už zdá se spravedlnosti za dost učiněno nebude,“

dodává Lukáš Černohorský.

OKD už provozuje jediný činný důl ČSM, který má skončit příští rok. Včera ovšem jako ostatně před každými sněmovními volbami, ministr průmyslu, obchodu a také dopravy Karel Havlíček nasadil fáračky, sjel do dolů a tvrdil, že těžba černého uhlí může pokračovat déle.

„Transformace Karvinska je nutná, měli jsme s ní začít už dávno. Tu je třeba připravovat, ne slibovat prodloužení těžby, když ČSM ani nemá EIA na další období! Karvinské moře se má rozvíjet jako turistická lokalita, bude stát obchvat, lidem praskají domy, když tedy ministr slibuje další těžbu, ať řekne kde a s jakými náklady. Vláda, kraj i samosprávy mají řešit, jak se postarat o lidi a najít pro Karvinsko novou vizi, nová pracovní místa. Nestačí blekotat neurčité přísliby do médií a co půl roku měnit názor na ukončení těžby,"

dodává zastupitelka Karviné Zuzana Klusová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Bude mít ještě ve školách kdo uklízet? Díky škrtům v rozpočtu hrozí ochromení provozu škol

Bude mít ještě ve školách kdo uklízet? Díky škrtům v rozpočtu hrozí ochromení provozu škol

Už více než půl roku se řeší finance na platy zaměstnanců ve školách. V listopadu proběhla první celorepubliková stávka zaměstnanců, po které školy dostaly od vlády některé přísliby – zejména 130% platu pro učitele a zrušení pouze neobsazených pozic nepedagogických zaměstnanců. A ve středu 7. února konečně dostaly školy rozpočty na platy svých zaměstnanců pro rok 2024. Výsledkem byl šok a rozčarování na ředitelských pozicích, které v pátek deklarovala tisková zpráva Asociace ředitelů základních škol. Co přesně se ředitelé dozvěděli a co to pro školy bude znamenat, si ukážeme v následujícím článku.

Piráti z Moravskoslezského kraje si zvolili nové předsednictvo

Piráti z Moravskoslezského kraje si zvolili nové předsednictvo

Ostrava, 5. listopad 2023 - Moravskoslezští Piráti si na konci listopadu zvolili nové vedení. Pozici předsedy obhájil Rostislav Řeha, místopředsedy se stali Jakub Ježíšek, Jakub Vontroba, Pavel Kořízek a Michaela Davidová. Nové předsednictvo se shodlo na prioritách, které hodlá realizovat v rámci svého dvouletého mandátu. Jedná se především o řádnou přípravu a průběh kampaně do Europarlamentu a krajských voleb 2024, aktivizaci a rozvoj členské základny a posílení brandu a mediální prezentace Pirátů v Moravskoslezském kraji.