Ostrava, 5. listopadu 2020 – V předchozím článku série #PravdaBolí jsme vám psali mimo jiné o tom, kterak je vytrhávání fotek z časoprostorového kontextu jedním z nejčastějších nástrojů dezinformátorů. A přesně toto se stalo během uplynulého týdne. Nejen o tom je dnešní článek, který opět zdůrazňuje, jak moc je zapotřebí, aby měli lidé k internetu kritický odstup.

<hr />

Dnešní (dez)informační svět funguje na jednoduchém principu. Není zapotřebí investovat do reklamy. Pokud chcete, aby se vaše sdělení šířilo rychleji než požár, musí obsahovat jednu důležitou ingrediencí: emoce. Platí tady jednoduchá rovnice. Čím více kontroverzní téma, tím více pozornosti. Pojďme si to ukázat na příkladu, který možná neunikl ani vaší pozornosti.

Českými sociálními sítěmi zahýbala koncem října fotka těhotné ženy, která podstupuje vyšetření plodu venku na zimě a dešti. Jak už to tak bývá, nikdo si moc nelámal hlavu s tím, jak je toto možné, příspěvek ihned ožil vlastním životem a nasbíral přes 100 sdílení. Paradoxem je, že putoval například do skupiny s názvem „Nie sme ovce“ (která je mimochodem hoaxů a dezinformací plná). Lidé si i bez kontextu a dodatečných informací okamžitě utvořili názor. Padala slova jako „Sme otroci a budeme otrokmi naveky“, nebo „Sprosta je ta matka“ apod. A jaká je pravda? Ona anonymní těhotná žena se zakrytou tváří je ve skutečnosti známá česká biatlonistka Veronika Vítková, která vše uvedla na pravou míru na svém profilu. Ve stručnosti píše, že se ráno necítila dobře, tak se s lékařem domluvili na výtěru z krku. Jelikož nevěděli, zda je Vítková nakažená a v čekárně bylo plno jiných pacientek, dohodli se na její žádost, že „vyšetření“ proběhne nestandardně mimo vnitřní prostory.

Co myslíte? Omluvila se (bůh ví jestli reálná) autorka dezinformace za šíření poplašné zprávy? Asi už tušíte, že ne. Příspěvek samozřejmě dodnes visí na její zdi. Mimochodem profil, na kterém byl příspěvek původně vystaven s pobuřujícím textem, je plný dezinformačního obsahu. Ve vzduchu tedy visí otázka: Cui bono? V čí prospěch?

Závěrem mi dovolte, abych se s vámi podělil o tip na zajímavé dokumenty, které odhalují temná zákoutí dezinformací. První z nich je z produkce HBO, jmenuje se Agenti chaosu a pojednává o ruském vlivu na americké volby v roce 2016. Druhý produkuje pro změnu Netflix, nese název Sociální dilema a popisuje to, jak fungují sociální sítě typu Facebook, Instagram apod. Oba snímky jsou strhující a velice poučné. Doporučuji, abyste se na ně podívali ve společnosti svých nejbližších. A pokud vám přijdou stejně strhující jako nám, budeme rádi, pokud se o ně podělíte i se svým okolím.

Zahlédli jste na internetu něco, co vám přijde jako nesmysl, ale spousta vašich známých tomu věří? Zašlete nám prosím odkaz nebo celý příspěvek na mail daniel.galuszka@pirati.cz a my vám informaci ověříme, nebo ji zařadíme do dalšího dílu našeho seriálu #PravdaBolí.