Praha, 20. prosince 2018 – Pirátský poslanec Ondřej Polanský bude dnes odpoledne interpelovat ministra dopravy Dana Ťoka ohledně dopravního kolapsu na D1 a zajištění pokračování stavby na dálnici. Reaguje tak na situaci na opravovaném úseku dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde vznikají od 12. prosince z důvodu zpoždění stavebních prací a očekávatelných zhoršených klimatických podmínek několikahodinové kolony.

<hr>

V pondělí 17. prosince 2018 oznámilo ŘSD ukončení smlouvy se společností Geosan Group, ta o svém odstoupení od smlouvy informovala v úterý. Nyní na opravě dálnice pracuje firma, kterou ŘSD vybralo bez soutěže formou jednacího řízení bez uveřejnění. Práce na posouvání betonových svodidel znamenají, že doprava je stahována do jednoho jízdního pruhu a opět kolabuje.

Polanského budou zajímat odpovědi na tyto otázky:

  1. Ze smlouvy s Geosan Group plynuly státu penále 1,5 milionu korun denně. Jak velké penále bude stát po firmě vymáhat?

  2. Vzhledem k tomu, že je nyní nutno okamžitě vypsat novou smlouvu tak, aby na jaře na úseku mohla začít pracovat další firma, jaké je očekávané zpoždění stavby a reálný termín dokončení? Dle mých odhadů to vychází v lepším případě na konec roku 2019, v horším na polovinu roku 2020?

  3. Existovaly ve smlouvě s Geosan Group kontrolní dny a jak bylo řešeno neplnění dílčích termínů?

<hr />