Piráti nastartovali revoluci v parkování, změna zákona městům umožní pružně nastavit pravidla

Piráti nastartovali revoluci v parkování, změna zákona městům umožní pružně nastavit pravidla

Praha, 22. ledna 2020 - Co s parkováním v centru města, to je otázka, která pálí každou radnici. Sněmovna dnes schválila pozměňovací návrh pirátského poslance Ondřeje Polanského a poslankyně Zuzany Ožanové za hnutí ANO, který samosprávám umožní pružně nastavovat pravidla v parkovacích zónách. To dosud zákon neumožňoval a de facto tak bránil zavádění chytrých řešení v oblasti parkovacích zón.

<hr />

„Pozměňovací návrh mění pravidla užívání městských parkovacích zón. Abych byl přesnější, tak těm městským radám, které se rozhodnou toho využít, dává možnost převzít odpovědnost za pravidla parkování v tzv. parkovacích zónách. Otevírá se tak prostor pro chytrá řešení, která mohou přinést bez jediného kopnutí do země více parkovacích míst, umožní je sdílet a taky snadno najít díky mobilní aplikaci. Parkovací místo tak může například po část dne sloužit veřejnosti a odpoledne již jen rezidentům,”

vysvětluje spoluautor pozměňovacího návrhu Ondřej Polanský, který na návrhu spolupracoval s ostravským radním za Piráty Davidem Witoszem. Ten na problém v zákoně narazil, když chtěl řešit parkování v centru Ostravy.

Dosud možnosti parkování v parkovacích zónách vymezoval § 23 zákona 13/1997 o pozemních komunikacích. Právě jeho novelizaci dnes Sněmovna hladce schválila. Možnosti využití parkovacích zón byly zákonem poměrně omezené. Buď časové stání na maximálně 24 hodin, nebo musel mít majitel vozidla v dané zóně buď bydliště, nebo provozovnu.

„Pokud má člověk vozidlo na operativní leasing, podle původní úpravy neměl právo zaparkovat ve své domácí zóně. Situace se komplikovala také například ve chvíli, kdy si domů lidé potřebovali pozvat řemeslníka nebo jim přijela na víkend rodina. Neřešitelná byla i situace, kdy se rezidentům pokazilo vozidlo a servis jim vydal náhradní. To vše teď mohou samosprávy změnit a vymyslet řešení šitá na míru. Novela městům umožní specifikovat dodatečné možnosti a podmínky parkování městskou vyhláškou,”

dodává Polanský.

<hr />
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.