Piráti předložili přehled nelegálních billboardů na dálnici D1 a vyzývají ministra Ťoka k podání žaloby

Piráti předložili přehled nelegálních billboardů na dálnici D1 a vyzývají ministra Ťoka k podání žaloby

Praha, 25. října 2018 – Piráti zpracovali komplexní přehled nelegálních billboardů na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem a vyzývají Ministerstvo dopravy ČR k podání žaloby pro nedovolené obohacení. Experti strany dokonce identifikovali případy, kdy byly instalovány zcela nové nelegální billboardy v době, kdy to zákon již zakazoval. Nelegální plochy využívaly v letošní předvolební kampani i některé politické strany.

„Pirátský analytický tým zmapoval nelegální billboardy umístěné u dálnice D1 směrem z Prahy do Brna a zpět. Díky fotodokumentaci můžeme prokázat, že nedošlo k jejich úplnému odstranění ani po více než ročním zákazu zřizování a provozování jakýchkoliv reklamních zařízení v blízkosti dálnic. Vyzýváme proto Ministerstvo dopravy ČR, aby podalo na provozovatele reklamních zařízení žalobu ve věci bezdůvodného obohacení, které jsme spočítali na 40 milionů Kč. Právě dnes doručíme fotodokumentaci všech 150 nelegálních billboardů z dálnice D1 Ministerstvu dopravy a očekáváme od ministra Ťoka rázné kroky,”

uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Neodstranění nelegálních billboardů mohlo přispět v některých případech k mnohem vážnějším důsledkům dopravních nehod. Je proto překvapující, že tyto nelegální billboardy využívaly ANO a ODS pro své zviditelnění před komunálními volbami,“

dodal Michálek.

Poslanec a místopředseda Podvýboru pro dopravu Pirátů Ondřej Polanský adresoval ministru dopravy Danu Ťokovi několik interpelací s žádostí o vyčíslení počtu nelegálních billboardů a podniknutí kroků proti tomuto porušování zákona. Odpovědi ministra byly nedostatečné – podle ministerstva údajně úřad nedokáže určit, které reklamní zařízení je, či není legální.

Nelegální billboardy nejenom velice pomalu mizí z českých dálnic, ale dokonce jsou i nově instalovány. „K instalaci nových reklamních zařízení na nové mosty, které byly postaveny v rámci modernizace dálnice D1, došlo například na mostě s kódovým označením D1-039 u obce Ostředek (rok 2016) či na mostě v úseku dálnice Loket-Hořice. Při tomto namontování reklamních bannerů došlo k navrtání tělesa nového mostu a umístění kotev, čímž pravděpodobně došlo k poškození mostu. Pravidla jsou jasná a srozumitelná, nicméně přesto se někteří provozovatelé snaží tento zákon obcházet různými kličkami. Ministerstvo dopravy se musí probudit z nečinnosti a proti této billboardové svévoli zakročit. Místo toho s provozovateli nelegálních billboardů organizuje společné tiskové konference v přátelské atmosféře,“ komentuje situaci pirátský poslanec Polanský.

Konkrétní příklady nelegálních billboardů.

<hr />
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Kandidátkou Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová

Ostrava, 27. listopadu 2023 - První desítku kandidátů do krajských voleb v Moravskoslezském kraji si o uplynulém víkendu zvolili Piráti. Pozici lídryně kandidátky obhájila stávající šéfka devítičlenného zastupitelského klubu Pirátů Zuzana Klusová. V prvním kole volby získala podporu přes 93% voličů. V boji o lídra tak porazila své dva vyzyvatele z řad krajských zastupitelů: Leonarda Vargu i Ondřeje Ručku (na fotografii vpravo).

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Komentář: Nelze mít finský model školství za české peníze

Ostrava, 26. listopadu 2023 - Většina škol v ČR se v pondělí poprvé od listopadu 89 zapojí do plošné stávky, zatímco ministr školství a premiér se diví a dotazují se, co se děje – vždyť školství je proklamovanou prioritou státu. Část médií a bohužel hlavně pánové Bek a Fiala razí jednoduchý narativ, že učitelům je slíbeno a schváleno 130% průměrné mzdy a tedy vůbec nechápou, kde se vůbec vzala ta nevole. Realita je však mnohem složitější a je potřeba se zamyslet nad tím, co vše zahrnuje schválený vládní balíček opatření a jak probíhá financování škol.